| Zsolt15 a întrebat:

Buna,am cumparat un adaptor usb la sata pentru un laptop la care nu porneste windows, intrebarea este, acolo in fisiere apare si folderul "WINDOWS"daca eu schimb acel folder va porni? (Este un windows 10 beta de la windows 8, acel beta a stricat laptop-ul)

13 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=f8u21DbvqXY
Da-i inainte, instaleaza/reinstaleaza, fa-i un repair etc.

| Zsolt15 explică (pentru CM7YRE):

Nu e problema sa pun windows, stiu cum, dar voiam sa stiu daca nu pot omite asta cu un "life hack"...cred ca nu tongue

| CM7YRE a răspuns (pentru Zsolt15):

Daca "stii cum" da-i inainte! Windows se repara sau instaleaza/reinstaleaza, nu e pe ideea de "copy paste" fizic.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca schimbi acel folder (redenumire, mutare) nu mai pleaca windows-ul, PUNCT

poti sa incerci sa faci repair la windows, insa cel mai bine ar fi sa faci backup la ce ai nevoie si apoi sa instalezi cu formatare, in afara ca nu primesti nici un update la windows beta, ce e mai rau e ca la un moment dat s-ar putea sa nu mai mearga deloc, windows 10 beta a incetat de cativa ani

| Lucian2473 a răspuns:

Ce vrei sa faci pana la urma cu acel HDD? Sa recuperezi fisierele din el? Sau sa il repari?

| Lucian2473 a răspuns:

Nu porneste daca schimbi folderul WIndows. Acolo sunt fisiere instalate. Nu se „schimba" decat prin reinstalare. DIn ce am inteles, nu iti porneste windows-ul, iti da automatic repair si apoi, nimic.

Solutia sa salvezi datele din hard si apoi sa reinstaelzi windows-ul este:
1. Un stick (poate fi si de 2 Giga)
2. Programul Lili USB Creator
Pe alt laptop sau pc, bineinteles.
Deschizi programul Lili, alegi stick-ul, apoi la descarcari alegi Puppy Linux si faci stick-ul bootabil.
Trebuie sa ai si alt stick de memorie sau un hard extern in care sa salvezi datele.
Caateva cuvinte despre stikc-ul bootabil cu Puppy.
Este live, nu trebuie sa il instalezi. Se incarca foarte repede in memoria ram. Il poti instala pe stick ca OS portabil.
Rulezi stick-ul la laptpul sau pc-ul tau. Dupa ce intra in Puppy gasesti hard disk-ul. Iar apoi prin copy-paste, salvezi poze si ce ami ai prin acel hard, in alt stick mai amre sau hdd extern. Mai apoi faci stick bootabil cu windows si il instalezi in hardul tau. Fara nu stiu ce adaptoare luate de nu stiu unde, care nici macar viteza buna nu au.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Salut n-am inteles intrebarea, ai bulit win si care e treaba cu adaptoru ala, la ce il folosesti, >

| Zsolt15 explică (pentru ALEXXXL19):

Pai am scos hhd din laptop si cu adaptoru ala am vrut sa salvez ce aveam pe el, si na nu stiam dupa ce am salvat pozele daca doar schimb un fisier windows, dar cred ca e o intrebare prosteasca si trebuie reinstalat

| ALEXXXL19 a răspuns:

Adica ai scos hdd din pc/laptop si l-ai conectat la un adaptor sata-usb sa salvezi datele de pe el? da este posibil cred n-am incercat practic, pai daca e stricat win nu te va ajuta cu nimic daca muti sau stergi fisiere de pe el ca tot va trebui reinstalat,

| Zsolt15 explică (pentru ALEXXXL19):

Am totusi o problema,ecranul laptop-ului este spart, cand il pornesc apare automatic repair dupa ceva albastru(nu stiu ce ca e spart fix unde scrie) si daca apas ESC ma duce in bios, unde daca la boot setez legacy nu uefi atunci apare biosul si tot pe hdmi pe alt ecran... legacy nu e o optiune sa instalez dar pe uefi nu vad ce setez bifez, selectez la instalare, intrebarea este atunci cum fac sa vad pe hdmi?

| ALEXXXL19 a răspuns:

Scrie un stick sau un dvd cu sitemu de operare si dai reparare cel mai simplu asta daca se mai poate ca eu n-am reusit niciodata asa eu am reinstalat tot timpul win de la zero

| Zsolt15 explică (pentru ALEXXXL19):

Am incercat, dupa ce apas sa bootez de pe pe stick imi apare numai install nu vad nici o alta optiune, oare este afectata de versiune?

| ALEXXXL19 a răspuns:

Ai date inportante salveaza daca nu dai inainte