| Snicker a întrebat:

Am de redactat un dext in word Times New Roman, marimea 12, la un rand. Imi poate explica si mie cineva cum adica "la un rand"? Nu stiu la ce se refera, unde gasesc in Word?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ghiolbitza a răspuns:

```la un rand`` se refera la distanta dintre randurile scrise de tine, distanta care ti-o da cand apesi enter pentru un nou paragraf sau cand ajungi la capat de rand si treci pe altul. Wordul vine cu spatierea de 1, 15 by default, si e varianta standard pentru orice document. Nu e mare difrenta intre spatierea de 1 si cea de 1, 15, deci nu ar trebui sa iti faci griji. Daca totusi vrei sa schimbi spatierea la 1 poti sa faci asta din pagina de Home a documentului tau pagina pe care ti-o deschide cand vrei sa vezi/scrii un document ==> langa casutele de aliniere a textului (ai alinerea de stanga, mijloc si dreapta) ==> e o casuta care arata ca doua sageti, una indreptata in sus iar cealalta in jos => click pe casuta respectiva si selectezi de acolo spatirerea pentru textul tau.

1 răspuns:
| ClaraB a răspuns:

Selectezi textul, click dreapta - paragraph - line spacing si acolo pui 1 rand.