| SergiuX a întrebat:

Buna!
Am la PC un CPU fan si un Chassis fan.Cand intru in BIOS, fan-ul pentru CPU mi-l detecteaza iar la Chassis fan scrie N/A si nu stiu cum sa il activez.Ma poate ajuta cineva? Multumesc anticipat!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a se putea regla, ventilatorul de carcasa (chassis fan) trebuie sa aiba 3 fire si conectata la placa de baza cu o mufa dedicata.

In multe calculatoare insa sunt montate ventilatoare fara reglaj de turatie, cu 2 fire legate direct la alimentare (sursa), care lucreaza la turatia maxima (nominala) si nu se poate regla turatia lor.
Se foloseste aceasta varianta fiindca da racire mai puternica carcasei, dar durata de uzura poate fi mai redusa.