| Valentina2462 a întrebat:

Buna! Am nevoie de ajutor! Acum 2 zile mi-am schimbat telefonul și ca sa transfer totul pe cel nou, l-au conectat la un laptop. După toată treaba asta, contul meu de Instagram a fost blocat temporar. Email-ul și numărul de telefon nu le mai am aceleași pentru ca ma conectam prin Facebook. Ce ar trebui sa fac? Oare îmi deschid ei singuri contul?

12 răspunsuri:
| daculliber a răspuns:

Fă-ți altul

Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa intrii in conturile tale de pe un calculator /laptop.
Daca ti-ai schimbat si numarul de telefon, atunci schimba-l si in setarile Facebook-ului (in browser), dar scrie-ti si adresa de e-mail unde pot lua legatura cu tine si trimite cod de deblocare.

Daca nu reusesti, atunci ai doar alternativa de a-ti face un cont nou.

| Valentina2462 explică (pentru daculliber):

Am altul însă pe acel cont am totul și nu as vrea sa îl pierd dintr-un motiv banal

| Valentina2462 explică (pentru Bula):

Pe Facebook am nr pe care îl am in prezent, dar pe insta nu?‍♀️

Bula
| Bula a răspuns (pentru Valentina2462):

Fb si Insta pot avea nume si parole identice (cont comun) sau diferite.
Daca sunt diferite, atunci se considera alt posesor, si nu te ajuta.

| Valentina2462 explică (pentru daculliber):

Nu as vrea altul

| Valentina2462 explică (pentru Bula):

Nu e vorba de nume și parola aici, ca pe astea le știu, e vorba ca nu înțeleg de ce mi-au blocat contul și faptul ca, conectându-ma prin Facebook, nu mi-a dat prin cap sa schimb numărul sau email-ul. Ma gândesc sa îmi dea ei drumul la cont când considera. habar nu am

Bula
| Bula a răspuns (pentru Valentina2462):

Facebook a cumparat si Instagram, iar acum te considera o singura persoana, daca ai date similare pe ambele platforme (nume /telefon/ e-mail /parola).
Este posibil sa nu permita unei singure persoane logarea in mai multe conturi.

| Valentina2462 explică (pentru Bula):

Dar blocarea temporara a unui cont cât tine? Tot aștept sa îl deschidă ei. asta e mesajul.
Am descoperit activităţi suspecte în contul tău de Instagram şi, ca măsură de securitate, l-am blocat temporar.

Este posibil să-ţi fi fost compromis contul, după ce ai introdus parola pe un site web proiectat să semene cu Instagram. Acest tip de atac se numeşte phishing.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Valentina2462):

Tine pana vor muschii lor.
Crezi ca esti singura cu contul blocat?
Totul functioneaza automatizat, rareori se intervine manual (si de obicei doar pentru cei cu cont platitor).

| Valentina2462 explică (pentru Bula):

Deci trebuie sa aștept?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Valentina2462):

Teoretic, trebuie sa astepti.
Practic, deseori nu sunt deblocate conturile nici dupa cateva saptamani /luni.
Daca in 3 luni nu porneste, atunci n-ai decat sa-ti faci un alt cont, nou.