| SuzySweet a întrebat:

Am nevoie de cateva pareri...
Veau sa-mi iau un telefon: Sony Xperia V, Sony Xperia T sau Samsung Galaxy S4 mini.
Vreau sa-mi spuneti niste diferente intre ele si niste deosebiri, ce are unul in plus fata de altul, etc.
Va rog sa raspundeti doar cei care stiti!
Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Ah, ce bine-i cand ma grabesc si nu citesc tot. Hai ca mai fac un mic roman intre T si s4 mini.
~s4 mini are 4G, t nu are;
~s4 mini e din 2013, T din 2012;
~s4 mini e mai usor(109 grame vs 139 la T).
~s4 mini are rezolutia ecranului putin mai mica(4.3 inch si rezolutia putin mai mica fata de T).
~s4 mini are ecranul mai rezistent la zgaraieturi decat T.
~s4 mini are mai putina memorie interna rom(are 8gb vs 16 T).
~s4 mini are mai multa memorie ram(1.5 gb vs 1gb la T).
~camera ceva mai mica la s4 mini(8mp vs 13mp).
~camera frontala mai buna la s4 mini(1.9mp vs 1.3 la T)
~Versiune android superioara la s4 mini
~procesor mai performant la s4 mini
~gpu mai performant la s4 mini
~bateria tine ceva mai bine la s4 mini.

6 răspunsuri:
| Avram_Ninel_1992 a răspuns:

Eu îți spun să iei Sony Xperia V deoarece am si eu unu care funcționează perfect.

| TheTimeKiller a răspuns:

La Sony butoanele capacitive iti iau din ecran, dar ca performanta sunt ok. Din cate stiu fetele sunt innebunite dupa poze, deci decide dupa camera pentru ca performanta este cam la fel si vezi si ce interfata iti place mai mult(TouchWiz sau Xperia), design etc. Daca asculti multa muzica in casto vezi sa aiba mufa pentru casti sus sau jos, nu in lateral. Du-te intr-un magazin sau daca au prietenii tai sa vezi cum se simte in mana, daca iti plac dimensiunile, sunetul, interfata, camera etc. Spet ca te-am ajutat!

| sltlp a răspuns:

Iau de la inceput.
Xperia V vs Xperia T: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4958&idPhone2=4899
-xperia t e putin mai mare
-xperia t e putin mai greu
-xperia t nu e rezistent la apa(Doar V este).
-diagonala putin mai mare la xperia t
-memorie rom 16gb la xperia t vs 8 la v
-camera frontala 1.3mp la t vs 0.3 la V
-bateria tine putin la ambele.
Pana aici, xperia T e "castigator"
Acum xperia t vs s4:
-s4 are 4G, xperia nu are;
-s4 e mai nou(e din 2013 vs xperia t care e din 2012)
-s4 este mai usor (130 grame la s4 vs 139 grame la T).
-Diagonala ecranului este mai mare la s4(5 inch la s4 vs 4.55 la xperia T)
-Rezolutia ecranului este de aproape 2 ori mai mare la S4(s4 avand ecran full hd iar t avand ecran HD).
-Sticla de pe ecranul la s4 e mult mai rezistenta la zgaraieturi.
-s4 are memorie ram dubla fata de xperia T(s4 are 2 gb ram iar T are 1gb ram)
-Camera are ceva functii in plus la s4.
-Camera frontala la s4 are 2mp vs 1.3 la T
-S4 vine cu o versiune mai noua de android fata de xperia T.
-S4 are un procesor mult mai performant fata de T
-S4 are un GPU(e cel care conteaza f. mult in jocuri) mai performant decat T.
-S4 are senzori in plus fata de t precum: senzor de temperatura, barometru, umiditate si senzor gesturi.
-singurul + la T fata de s4 e ca are radio Fm
-Bateria mult mai mare la s4 fata de T, oferind de cam 2 ori mai multa baterie in cazul la s4(nu spun pe baza capacitatii bateriei ci pe baza testelor de zi cu zi)
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4899&idPhone2=5371
Deci clar s4.

| Nicu9715 a răspuns:

As merge pe S4 mini are un prieten si este foarte ok, Dar acum am vazut ca sunt S3-uri la 1050-1100 lei deci efectiv ieftine si sunt peste S4 mini, eu as merge pe S3 sau S4 mini

| SuzySweet explică (pentru sltlp):

Era vorba de S4 mini....are cam tot aceleasi caracteristici, nu?

| Mayar a răspuns:

Intra pe acest site >> http://www.gsmarena.com/
Scri numele fiecarui celular si apoi faci comparatii intre ele.
Sper sa n ute superi ca nu iti scriu, dar e prea greu si complicat,, plus ca asa tu vei vedea mult mai bine diferentele.
Bafta!