| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie de niste pareri... vreau sa-mi iau telefon nou. momentan am sony ericsson vivaz dar nu sunt multumit pentru ca are symbian pe el... si acum oscilez intre SAMSUNG GALAXY S PLUS; SONY ERICSSON XPERIA PLAY si MOTOROLA DEFY+. pe care credeti ca ar trebui sa-l aleg

Răspuns Câştigător
| Andrey77 a răspuns:

Parerea mea e
-Xperia daca te joci mult.N-o sa te lase telefonul la celelalte activitati, performantele sunt medii.
-defy daca ai tendinta sa scapi telefonul in apa sau pe jos si daca nu vrei sa il incarci in fiecare seara.Nu o sa fi dezamagit nici de performante(bine poate un pic, dar telefonul crede-ma e ok, pretul se justifica la fix)
-despre sgs+ nu stiu ce sa zic...are hardware bun(ziceai de RAM si CPU), dar conteaza si softul bine optimizat, ca sa gestioneze bine resursele telefonului, ca altfel cu toata puterea de procesare e plin de laguri si nu vrei asta-->de exemplu dual-coreul la 0. 8MHz de pe iPhone 4s merge la fel de bine ca dual-coreul de pe Galaxy Nexus care e la 1.2 GHz...are softul mult mai bine optimizat. Sper ca m-ai inteles si ca te-am ajutat in a alege. Daca mai ai nelamuriri nu ezita si intreaba-ma.winking
Funda?

| ionutandrei95 a răspuns (pentru Andrey77):

Mersi pentru ajutor. sincer as opta pentru xperia play. imi place sa ma joc dar ma intereseaza viteza pe net foarte mult. de exemplu stiu ca sgs+ se incarca pe youtube foarte repede in HD ma intereseaza daca si xperia play ar fi la fel pe net.

| ionutandrei95 a răspuns (pentru Andrey77):

Eu as opta pentru xperia play la jocuri se misca bine dar sunt tare curios daca s-ar compara cu sgs+ la internet si rapiditate dar nu am putut gasi videoclipuri sa imi dau seama... de exemplu sgs+ pe net merge super pe youtube in hd as vrea sa stiu daca ai idee daca si xperia play merge la fel?

| Andrey77 a răspuns (pentru ionutandrei95):

Stai linistit ca si Xperia play merge foarte ok pe net la videoclipuri(are o grafica super ca sa poate rula jocurile, deci poate rula filme HD).Nu exceleaza ca si sgs dar hey, ai super gaming! Sper sa fi multumit de telefon pe oricare ti-l vei lua...Bafta!

6 răspunsuri:
| Andrey77 a răspuns:

Pai Xperia play e cu consola pe ea, e mai mult pentru gaming(Are butoane ca la PSP)...totusi poate fi folosit si ca telefon.
Motorola defy este INCREDIBIL de rezistent la cazaturi, uzura, apa, bateria rezista eroic pentru un smartphone insa performantele cam lasa de dorit.
Galaxy s+ e bun ca si performante, dar nu gaminG asa performant ca pe Xperia play si nici rezistenta pe care ti-o da defy...

Uite aici niste reviewuri, orientativ asa:
1)Xperia play(deci asta e corcitura intre telefon si PSP, daca esti fff pasionat de gaming e telefonul perfect)http://www.arealit.tv/2011/11/sony-ericsson-xperia-play-review/
2)Motorola defyhttp://www.chip.ro/......iei-tinere
3)Samsung galaxy S+http://www.mihaibaboi.com/review-samsung-galaxy-s-plus-i9001/

Acuma depinde ce vrei, nu te lua dupa cei care lauda telefonul ala sau ala si zic ca celelalte sunt rable...tu alegi in functie de ce ai nevoie si de ce ti se potriveste!
Funda?

| ionutandrei95 a răspuns (pentru Andrey77):

Pai... Sony Ericsson xperia play ma intereseaza ca are si ram mare si 1ghz si consola. Samsung pentru ca are 1.4 ghz si ecran super amoled si defy+ ca este cel mai ieftin dintre astea si totusi e bun chiar nu am idee ce sa fac

| Andrey77 a răspuns (pentru ionutandrei95):

Pai spune-mi ce ai vrea de la un telefon? De exemplu daca nu te joci deloc nu ai ce face cu xperia play... Daca ai tendinta sa le cam dai pe jos(cazul meu) ia-ti defy.
Treaba sta cam asa(in mare) la telefoanele astea:
1)Xperia play:mediu dpdv al performantelor, visul oricarui gamer...
2)Motorola defy:Telefonul generatiei tinere.performante slabute, insa fff rezistent(am mai zis).E si cel mai ieftin deoarece componentele interne siunt slabe
3)Samsung gs+:Cel mai performant dpdv al performantelor.Mi se pare ca are si cea mai buna camera, ecran, procesor etc...deci daca vrei ca un telefon sa fie un fel de minicalculator asta e ce-ti trebuie.