| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie rapid de raspuns dar sa fie sigur nu doar o parere, trebuie sa reinstalez windows-ul, paritia C are 250 gb si D are 750, ei bine in D am 500 gb de date, intrebarea este, daca reinstalez windowsul, formatez C-ul, il instalez acolo, D-ul va trebui formatat mai apoi? Am patit cand trebuia sa formatez cealalta partitie dupa un upgrade de la un windows la altul, vreau sa stiu daca se intampla si de data asta!

Răspuns Câştigător
| ITPlace a răspuns:

Salut!
Daca folosesti acelasi windows, de ex ai avut 7 reinstalezi tot cu 7 poti formata o singura partitie, dar daca avansezi la 8 trebuie format tot hdd-ul si facute partitii noi, daca e acelasi windows totul o sa mearga struna!
Multa bafta!happy

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Formatezi si instalezi windows-ul pe C. CU D-ul nu ai treaba nu te atinge de el. Tot ce ai tu pe D vor ramane neatinse.

| iInfinityDarkness a răspuns:

Nu, doar C-ul, partiţia unde vei instala windows-ul va trebui formatată. În meniul de formatare, nu te atinge de D, totul va rămâne neschimbat în partiţia D după ce se va termina procesul de instalare al windows-ului.

| R150895 a răspuns:

Daca schimbi versiunile de windows, si ai mai multe partitii, in foarte multe cazuri au fost afectate partitiile din cauza schimbului de windows. Ei bine daca copiezi acelasi windows, nu e nevoie sa formatezi, dar daca schimbi versiunea recomandat e sa formatezi. Eu unul am patit ca blnu era nevoie sa formatez si fi partitia era neatinsa si nu aveam probleme. Dar de cele mai multe ori cand faceam schimb de la un windows la altul fi partitiile neformatate au fost afectate.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca reinstalezi windows-ul cu acelasi windows, poti formata doar C-ul.

| K0sti a răspuns:

Nu trebuie formatat D-ul, ce treaba ai cu el?