| KillerMafiotul a întrebat:

PC-ul a inceput sa dea tot felul de erori, sa nu mai mearga multe programe, se misca greu, etc...
Cand se intampla asta, chem pe cineva si ii schimba windowsul, nu mai apari erori, se misca bine... Este ca si nou!
Intrebarea mea este : Cum pot sa il reinstalez fara CD sau stick... am auzit ca as putea sa reformatez paritia C, dar nu sunt sigur.
Nu vreau sa ramana poze, muzica etc. neaparat.
P.S: Am windows XP 32 bit.

FundaVOT!big grin

Răspuns Câştigător
| AdrenalinTm a răspuns:

Http://www.softpedia.com/......ager.shtml
cu un program gen asta mai sunt si altele daca nu merge

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti din tm?

| neutrino a răspuns:

Tu sigur nu poti, dar cheama pe cineva care se pricepe.

| K0sti a răspuns:

Corect, formatezi partitia C, pana aici e bine. Dar dupa aia urmeaza sa instalezi windows-ul. Pentru care iti trebuie CD sau stick!

| AdrenalinTm a răspuns:

Se poate mai ales asa ceva e si chiar simplu se cheama Installing Windows on external HDD si pentru toti astia care ati raspuns asa dejeaba urmariti
0. Iei un Windows de pe net xp 78.
1. Dezarhivati ISO-ul cu Windows 7 cu orice fel de program de arhivare (ex. WinRar, 7zip...) in orice partitie in afara de cel pe care este momentan sistemul de operare
2. Dupa ce l-ati dezarhivat dati un nume simplu cum ar fi: windows, windows7, etc.3. Dupa ce aveti folderul cu sistemul de operare dati restart la PC
4. Dupa ce auziti piuitul de la PC apasati de multe ori tasta F8 pana ce iti apare un meniu ca si acesta (trebuie incercat de mai multe ori pentru ca nu iese tot timpul din prima
7. Sunt urmatoarele comenzi:
* DIR = lista cu ce este inauntrul folderului
* CD = intra intr-un anumit folder
* D:, E:, F:, G:, etc. = cu acestea puteti intra in partitia dorita

8. Daca sa zicem folderul cu Windows 7 este in partitia D: si intr-un folder cu numele de windows atunci scrieti urmatoarele:

* D: (intra in partitia Dhappy
* CD windows (intra in folderul windows)
* si in final scrieti SETUP.exe

9. In cateva secunde sau minute (uneori tine destul de mult, dar nu stiu de ce) v-a aparea ferastrea cu instalarea windowsului!
si dureaza (garantez 10 minute)instalarea

| AdrenalinTm a răspuns:

Sau in cazul tau dawlodeaza xp il montezi cu ce sti u demon tools. si dai setup.exe si il instalezi in partitia D dupa aia dupa un restart o sa-ti zica ca ai 2 xp il alegi pe al 2lea si il stergi pe primul (valabil doar pentru xp)

| KillerMafiotul explică (pentru AdrenalinTm):

Nu am decat partitia C... Daca imi spui si cum sa fac D ai FUNDAlaughing

| AdrenalinTm a răspuns (pentru KillerMafiotul):

Nai loc de d atunci ai hddul mic

| KillerMafiotul explică (pentru AdrenalinTm):

Nu cred ca are legatura... daca am de ex hdd de 500gb mai fac unu de 2gb si ala ramane cu 498... intrebarea mea e cum!

| AdrenalinTm a răspuns (pentru KillerMafiotul):

Http://www.softpedia.com/......ager.shtml
cu un program gen asta mai sunt si altele daca nu merge

| CartoonN a răspuns:

Poti sa faci asta dar undeva in "spate" ramane vechiul windows.
Ai doua posibilitati.
1.Folosesti tuneup utilities. Ii dai o scanare cu antivirusul.Incearca sa renunti la unele programe din pc, unele de care nu ai asa mare nevoie. Curata pc-ul de ce e nefolositor.
2.Reinstaleaza-ti windows-ul, cheama pe cineva s-o faca si pe viitor incearca sa ai mai multa grija de el.
Bafta!

| Liviu_Popescu_1981 a răspuns:

Ma bine ai incerca norton ghost.
programul face un restore point de la o data anume. si nu mai trebui sa iti bati capul cu alte drvere si programe
. posibilitea de a reinstala windows xp fara cd sau stick este PXE (prin retea)