| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire in legatura cu FaceTime. Puteti sa mi spuneti cum functioneaza, daca se plateste?
Multumesc Mult!
Funda

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Pentru a putea folosi FaceTime trebuie să ai aplicaţia instalată, atât de către apelant (cel care "sună"), cât şi de persoana apelată (cel care este "sunat").

Apoi, trebuie să ştii identificatorul celui pe care vrei să îl suni (numele, sau porecla). Îl suni (aplicaţia are această opţiune), el trebuie să fie conectat la o reţea wireless în locul în care se află, şi dacă este pe fază, îţi va răspunde şi vă veţi putea vedea şi auzi "live", fără bruiaje, sau nesincronizări între voce şi imagine.

Dacă telefonul este conectat la o reţea Wireless deschisă (într-un bar, de exemplu), atunci utilizarea este gratuită, dacă nu, nu.

După părerea mea, de cele mai multe ori, costurile sunt nule, zero.

Am văzut aplicaţia folosită pe un I-Pod de la Apple, am fost surprins ce bine funcţionează, perfect şi cu costuri nule.

Păi da, aplicaţiile de la Apple sunt de cele mai multe ori surprinzătoare, cu multe avantaje.

Sper să te fi ajutat.