| FloryClery997 a întrebat:

Buna am o placa de baza AsRock H61M-VG3 procesor Intel Pentium G2030 @ 3. 00GHz 4gb ram (urmeaza sa mai iau 4) si o sursa care da max 450 w. Mi s-a stricat placa video, ce placa video imi sugerati sa iau cu un buget maxim de 700 lei? vreau ceva pentru gaming. si sa fie 100% compatibila

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca vrei performante ok, ai nevoie de 16 gb ram si macar un Intel i5(recomandat i7) Poti sa arunci un ochi pe la cerintele recomandate la jocurile noi.
Uite aici => https://www.emag.ro/......D30F52BBM/
Placa e bunicica dar nu garantez ca va face fata sursa actuala, 450w sunt ok, dar sa fie reali.
Poti sa iei o sursa care scrie 450w si la 50 de lei dar si la 400.
Si da, e 100% compatibila atata timp cat ti-o duce sursa!

| marian37 a răspuns (pentru ROB3RT89):

OMULEEEEE! 16 GB RAM? Majoritatea jocurilor folosesc 8! Poti face gaming si cu in pentium(nu g2030)sau i3, ce i5 sau i7?

| marian37 a răspuns:

Nu merita sa cumperi tehnologie veche. Acel procesor nu duce bine in gaming. Eu iti spun sa cumperi un Ryzen 3 2200G cu placa de baza ASRock A320M-DGS si 4gb ram ddr4 la 2400 sau o frecventa mai mare daca poti. Astea te ajung pe la 900 de lei DAR vor constitui un sistem mai bun decat daca ti-ai lua o placa video de 700 de lei caci va fi trasa in jos de procesor. Pe viitor poti pune o placa video dedicata si inca 4gb ram. Grafica integrata din Ryzen iti permite sa joci orice joc pe detalii low-medium 50fps+. Nu iti lua placa video, nu va fi ok. Mai informeaza-te si vei vedea ca varianta mea este cea mai buna!

| ROB3RT89 a răspuns (pentru marian37):

Majoritatea? Prefer sa discut doar cu oameni care au ceva experienta si stiu ce vorbesc!
Concluzia? Documeteza-te putin si dupa mai vorbim!

| FloryClery997 explică (pentru ROB3RT89):

Procesor Intel Core™ i3-7100, 3.90Ghz Kaby Lake, 3MB, Socket 1151, BOX
de asta ce parere aveti? merita sa il iau? mi se pare ca procesorul meu e cam vechi big grin (ar trebui sa schimb si placa de baza?) mi-am marit bugetul pe la 2000 lei acum, dar ma gandesc ca daca il fac eu din piese fac ceva mai bun la un pret mai bun decat daca l-as cumpara direct facut. dati-mi o idee ce ar trebui sa cumpar cu acest buget

| ROB3RT89 a răspuns (pentru FloryClery997):

E bun, bun sa joci pe low/mediu si sa nu ai pretentii mari la fps-uri.
Uita-te putin la cerintele de system la jocurile care vrei sa le joci, o sa vezi ca e recomandat un i7 sau fx 8350!
Nu recomand gata facut, il faci tu si iesi si mai bine.
Cam putin 2000 pentru un pc pentru gaming, doar procesoru depaseste jumate de buget, asta daca optezi pentru Intel.
Cu amd iesi mult mai ieftin.
Uite aici un procesor bun de la amd https://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/ryzen-5-1600-32ghz-box/ (876) si un i7 https://www.emag.ro/......DQNFD7BBM/ (1.469) asta sa vezi diferenta de buget!