| Ssssmokin a întrebat:

Buna, am o problema cu memoria RAM. Am 2 plăcute, una de 4gb si una de 2gb, aceeasi firma, mhz la fel. Am rulat memory diagnostic tool de la windows iar când sunt impreuna imi apare hardware problem. Am încercat a fac testul si cu una singura(o data cea de 2 si apoi cea de 4) si nu mi-a apărut nici o problema. Deci s-ar putea sa fie incompatibile?
Pe una scrie k8kl9 iar pe cealaltă d8kq9

7 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Spui ca ai o problema pentru ca asa a aparut in memory diagnostic tool? Daca tu vezi ca nu se ntampla nimic ciudat in PC nu at trebuie sa bagi in seama ce scrie acolo!

| Ssssmokin explică (pentru alexboss2020):

Pai aici apare problema, daca nu mi se intampla nimic ciudat nu verifica insa dupa ce am cumaparat placuta de 4gb am inceput sa primesc BSOD, si in ultimul timp am vazut ca ii ceva cu memory management si nu doar bsod dar si alte erori.

| alexboss2020 a răspuns (pentru Ssssmokin):

Dami link la placuta de 4gb si cea de 2gb sa vad specificatiile sau macar cum se numesc!

| Ssssmokin explică (pentru alexboss2020):

2GB - FLFE85F-C8KL9 NAES DDR3-1333 2GB
4GB - Nu stiu modelul deoarece ii in pc dar pe carcasa in care a venit zice ca ii 1333MHz 4GB DDRIII LONG-DIMM si CL=9(1333MHz/1600MHz)

Bula
| Bula a răspuns:

Daca folosesti doua placute de memorie, atunci e recomandat sa fie exact la fel, amandoua (firma, model, capacitate, frecvente etc.).

Daca cele douamemorii nu sunt la fel atunci pot exista combinatii cand apare eroarea, fiindca nu functioneaza in acelasi regim.

Mai pune inca o placuta in locul celui de 2Gb, sa fie identic cu cel de 4Gb si problema se va rezolva automat.

| Ssssmokin explică (pentru Bula):

Am gasit una de 4gb- FLFF65F-D8KQ9 BEES DDR3-1333 4GB, iar a mea este FLFF65F-D8KQ9 EAEU DDR3-1333 4GB. Se potrivesc? ce este BEES si EAEU sau sunt doar nume de model big grin

Bula
| Bula a răspuns (pentru Ssssmokin):

Ia-ti doua bucati IDENTICE, in schimbcu cele actuale + diferenta.