| 8paulica a întrebat:

Am o problema cu salvarea unui fisier. Tocmai ce mi-a instalat unchiul meu wind 7 pe laptop.Si am vrut sa downloadez un fisier in Program Files ( am o singura partitie, el a spus ca e mai bine asa ) si imi zice : You don't have permission to save in this folder.Contact the administrator to obtain permission. Sunt singurul utilizator si administrator al laptopului. Deci nu stiu cui sa-i cer aprobarea laughing Va rog ajutati-ma si spuneti-mi cum sa salvez fisierul acela in Program Files! Fundaa!

Răspuns Câştigător
| GeosBIOS a răspuns:

Okey, pentru asta trebuie sa te loghezi ca administrator. Din teava, posibilitatea de a te loga in calitate de admin este ascunsa in Win 7 si nu degeaba este ascunsa, Insa daca vrei neaparat, du-te pe Start > Click dreapta pe Command Prompt > Run as administrator sau folosesti Ctrl + Shift + Enter si ti se va deschide o consola (terminal unde scrii comenzi) cu drepturi de admin. Acolo scrii:

net user administrator /active:yes

Dupa care dai Log Off iar contul de administrator va aparea ca din senin.

Mai simplu poti incerca sa copii in program files in Safe Mode. In safe mode intri apasand repetat tasta F8 in timpul secventei de boot.

Toate cele bune

5 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Intaresc spusele lui @panther si ale lui @dragos. Explicatia este ca, windows-ul din motive de securitate, desi nu este prea evident, foloseste atat drepturi de administrator cat si de user obisnuit, tocmai pentru a restrange accesul la fisierele sistem. Program Files este un folder ce face parte din structura sistemului de operare windows, si este dedicat numai componentelor programelor instalate si nicidecum pentru a salva fisiere de interes personal.

Nu este deloc bine sa ai o singura partitie, minim trebuie sa ai cel putin doua. Asta deoarece daca din diverse motive (virusi, instalari/dezinstalari necorespunzatoare => pierderi de stabilitate) esti nevoit sa reinstalezi windows-ul, ceea ce in cazul virusilor presupune si formatarea partitiei sistemului de operare, se pune tocmai problema unde pui fisierele de interes personal? Daca mai ai un HDD este drept ca le poti trece de pe un hard dhisk pe celalalt, insa iti faci o munca-n plus, ce presupune pierdere de timp, pe care ai fi putut s-o ocolesti folosind minim 2 partitii.

| 8paulica explică:

Oameni buni... nu v-am cerut parerea despre cat de multe partitii am nevoie.Si daca chiar vreti sa stiti, nu am fisiere personale, le tin pe dvd, am decat programe... de aia am fost de acord sa existe decat o partitie.V-am cerut ajutorul pentru a putea downloada fisierul acela in Program Files.

| GeosBIOS a răspuns (pentru 8paulica):

Okey, pentru asta trebuie sa te loghezi ca administrator. Din teava, posibilitatea de a te loga in calitate de admin este ascunsa in Win 7 si nu degeaba este ascunsa, Insa daca vrei neaparat, du-te pe Start > Click dreapta pe Command Prompt > Run as administrator sau folosesti Ctrl + Shift + Enter si ti se va deschide o consola (terminal unde scrii comenzi) cu drepturi de admin. Acolo scrii:

net user administrator /active:yes

Dupa care dai Log Off iar contul de administrator va aparea ca din senin.

Mai simplu poti incerca sa copii in program files in Safe Mode. In safe mode intri apasand repetat tasta F8 in timpul secventei de boot.

Toate cele bune

suntserios
| suntserios a răspuns:

Insemna ca ti a facut o varza in calculatorul ala. Cea mai mare prostie e sa ai o singura partitie. Daca se strica windows ul si vrei sa il reinstalezi pierzi absolut totul din el.
In mod normal si logic iti trebuie minim doua partiti. In una windows ul si in alta tii datele.

Nu iti da voie sa salvezi pentru ca user ul tau nu are destule drepturi.

| dragos9234 a răspuns:

Nu este mai bine sa ai o singura partitie.

| panther2007 a răspuns:

Din nefericire pentru tine nu poti salva un fisier in folderul program files, insa il poti salva in alt director cum ar fi desktop