| FuM a întrebat:

Buna am si eu cateva intrebari in legatura un un procesor si o placa video:

Procesorul ar fi asta ce parere aveti despre el (daca ati avut sau aveti cum se comporta cu jocurile si etc): AMD ® Athlon II X4 750K 3. 4GHz

Iar placa video: AMD Radeon R7750 1GB "aici vreau sa stiu daca este recomandata pentru jocuri si cam cat de buna ar fi, plus daca imi puteti spune care este diferenata intre gddr3 si gddr5?

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Deci DDR3 este in principiu de 2.5x ori mai incet decat GDDR5. Asta se traduce in 30-40% mai putine FPS in jocuri (in special in rezolutii mari).

Placa video Radeon 7750 poate juca majoritatea jocurilor in 720p fara anti-aliasing deci e foarte buna (cu minim 30 FPS). Totusi daca vrei 1080p, trebuie sa mai pui niste bani.

Pentru jocuri procesorul conteaza foarte putin si in special in jocurile ce folosesc multi-core. Cum ai 4 core-uri, jocurile moderne tind sa le foloseasca (in special Battlefield 4, jocurile bazate pe Source Engine: Dota 2, CS Go), deci ar trebui sa te poti juca toate jocurile noi cu aceste doua componente.

Singura problema e ca nu te poti juca 1080p (1920x1080) dar doar 720p, cateodata pe configuratii medii ale detaliilor

| FuM explică (pentru KhludCiprian):

Si cum ar merge pe o rezolutie ca asta? 1600 x 900

| KhludCiprian a răspuns (pentru FuM):

Rezolutia exacta e: 1280x720.

Da, un monitor tipic ce o suporta e 1680x1050, dar mai rar gasesti alea vechi de 1280 x 1024.