| dayana_9600 a întrebat:

Am si eu o problema. Am o imprimanta HP Deskjet F2420 si mi-am rencarcat tusul si nu-mi recunoaste nici unul. Am incercat sa le sterg cu alcool dar nici asa nu merg. Ce as putea sa fac sa mearga?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil nu mai merge partea care detecteaza cartusele. S-au imbacsit cu cerneala - ori s-au intarit si chiar nu face contact cu cartusele. Conteaza si vechimea imprimantei dar e de stiut ca orice produs e facut ca sa se strice dupa cativa ani. Sunt cipuri implantate la placa baza si cand se ajunge la sfarsitul vietii pac actioneaza acel cip si nu-i da voie sa reporneasca dispozitivul care e imprimanta la tine.

| 0rlando a răspuns:

Le poți arunca acum.
Asta este o problemă destul de des întâlnită la HP, după reîncărcare, nu le mai recunoaște.
La următorul set de cartușe, după ce le-ai scos din imprimantă, scoate-o din priză, apoi montezi cartușele și bagi imprimanta înapoi în priză. Ar trebui să meargă.