| ElenaMariia a întrebat:

Am un aparat Nikon D5100 cu obiectiv standard. Din pacate diafragma ajunge doar pana la 5 si vreau sa stiu ce setari pot face ca sa iasa o poza buna intr-un club. Ma puteti ajuta?

1 răspuns:
| MateiSebastian a răspuns:

Dacă e vorba de 18-55 mm ( f 3, 5-5, 6); ai putea să încerci să tragi la distante focale mici pentru a avea o apertura mai deschisă ( la 18mm ai f3, 5). În plus, ai putea să tragi la ISO 1600-3200 + bliț. Cel mai bine ar fi să tragi în prioritate de apertură + ISO 1600-3200 + bliț.
Dacă ai valori mai mici de 1/60 ai putea porni și VR.