| Viorelaa26 a întrebat:

Am un frigider arctic ak315p+, azi l-am dezghetat pentru ca isi strângese multa gheața si dupa ce l-am dezghetat si am făcut tot ce trebuia, l-am băgat în priză și după câteva ore am văzut că nu răcește, congelatorul îngheață dar frigiderul nu raceste. Care ar putea fi cauza?

11 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Vezi daca nu ai umblat la termostat din greseala.

| Viorelaa26 explică (pentru aditimus):

L-am avut dat la 3 acum l-am dat la 1. sper sa răcească la loc?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiind un singur motor nu poate fi stricat. Vorba celui de mai sus: da termostatul mai tare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Viorelaa26):

La unu nu va raci ca lumea!

| Viorelaa26 explică (pentru Salontanul):

Si trebuie dat la 5?

| Zorn a răspuns:

Nu o sa raceasca in veci daca e dat pe 1.
1 e minim, 5 e maxim.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Viorelaa26):

Nu! La mine la 3 este destul. Acum depinde si de combina (tu nu ai frigider ci combina!). Aveam un Artic vechi (de pe vremea lui Ceausescu) care la 1, 5 aproape ingheta.

| Viorelaa26 explică (pentru Salontanul):

La 3 a fost si pana acum, la 3 a fost si dupa ce l am băgat în priză, mi-a zis cineva să-l dau la 1.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Viorelaa26):

Prea putin. Ti-am spus: nu toate lucraza la acelasi numar. Acel numar nu reprezinta grade ci un numar orientativ. O cifra de pe acel buton poate repreznta minus 1 grad sau minus 3 grade, functie de firma si model.

| Viorelaa26 explică (pentru Salontanul):

Ok, multumesc

| darrio2007 a răspuns:

Da-l la 3 cum a fost.