| criss_4477 a întrebat:

Alaltaieri am dezghetat frigiderul pentru ca, curgea apa pe linga el si cand l-am bagat in priza porneste dar nu raceste si nu ingheata? Este combina Arctic, are 3becuri:portocaliu, verde si rosu.Care tb sa stea aprinse pina isi face temperatura si de ce nu mai raceste si nici nu ingheata? cand dau pe butonul 1din interiorul frigiderului se apribde becul portocaliu si rosu, iar cand dau pe 0 din interiorul frigiderului se aprinde numai becul rosu, dar nu raceste si nici nu ingheata.Ce sa fac?

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca a pierdut freonul asta inseamna ca este sparta o conducta pe undeva.Gazul ala nu iese asa prin metal.Deci daca stii ca tu ai facut ceva ai bagat ceva cutit, surubelnita sa desfaci gheata sau stiu si eu ceva carne inghetata care nu se mai desprindea tot cei posibil sai fi spart ceva conducte.Dar daca spui ca a inghetat chestia asta nu este normal sa se intimple.Adica sa faca gheata la greu.Asta se intimpla ca este low in Freon, incepe sa piarda Freon pina cind ajunge sa mai ramina foarte putin si nu mai are absolut nici un effect.Atunci cind un aparat de racit pierde Freon sa zic 30% ingheata. Daca pierderea este de 40-50 % atunci nu mai ingfheata nu mai are nici un effect.Tu ce poti sa verifici, il bagi in prize pui termostatu cit mai jos si dai drumul, dar te uiti la spate jos la compressor pui mina pe el si simti daca pleaca sau nu. Daca compresorul pleaca si se incalzeste atunci e clara. Daca nu pleaca compresorul atunci poate ca s-a blocat sau s-a ars. Poti sa verifici si tu singur daca ai aparat de masura, scoti din p; riza desfaci acolo la spate la compressor, scoti toate firele de pe comprsor si masori ontinuitatea la bornele compreosrului si Ohmii.Cred ca stii despere ce vorbesc.Cind verifici continuitatea trebuie sa sune. Aparatu de masura il pui pe chestia aia sa sune -continuitatea si atingi bornele compresorului si trebuie sa sune. Apoi atingi fiecare borna si la masa.Fiecare borna si cu masa nu trebuie sa sune.Bornele intre ele toate trebuie sa sune. Daca nu suna e ars. Daca suna, atunci verifici condensatorul, vezi ca are acolo prins pe compressor un condensator.La fel ii scoti toate firele sil masori tot cu aparatul de masura.Vezi ca pe condensator scrie de cit este.Il masori si daca este sau are ceva mai mic decit scrie pe el aia e problema de ce nu pleaca compresorul.Ar mai fi si ventilatorul care baga aer.Acel venitilator baga aer peste radiatorul dinauntru -evaporator cum zic englezii.Asta poti sa verifici cind bagi frigiderul in prize pui mina prinauntru vezi daca sulfa aer prin acele fante sau pe unde trebuie sa iasa aer. Daac ventilatorul nu merge de aia ingheata si compresorul la fel nu pleaca ca de pleaca se incinge si are un suchi de temperature care il inchide.Acel Senzor de temperature se afla tot acolo in capacul ala de la compressor linga condensator.Si pe ala il poti verifica sau ii poti face baypass.Cam asa se verifica daca ai un aparat de masura.Dar ai grija cind verifici scoti din prize.Doar cind verifici ventilatorul il bagi in prize ca altfel n-ai cum.Dar nu stiu daca te costa doar 100 de lei daca ar fi sa piarda gaz.Cum am spus cind pierde gaz undeva are fisura un por ceva pe unde gazul iese.Asta inseamna ca meserioasu trebuie sa gaseasca acea scurgere, dupa care sa o sudeze, dupa care va trebuie sa taie tevile adica doua tevi pe acolo pe linga compressor si sa puna doua valve, vintile -porturi le spune pe unde el va incarca iar sistemul cu gaz, dupa ce repara scurgerea.Si chestia asta nu stiu daca costa asa de putin.Dar poti incerca.In rest despre becuri ce trebuie sa fie aprins si ce nu aia citesti tu in carrtea frigiderului. Daca nu ai carte cauta pe net si gasesti manualul si acolo iti arata ce trebuie sa faci si cum, ce becuri trebuie sa stea aprinse si cind.Bafta

| criss_4477 explică (pentru relian):

Mama m-ai bagat in ceata jur.Crezi ca eu femeie fac ce ai spus tu? cu aparat de masura, sa schimb pe acolo Doamne fereste in ceata m-ai bagat.Eu am intrebat ca sa stiu daca este ceva grav, oricum tb sa chem pe cineva

| relian a răspuns (pentru criss_4477):

De unde sa stiu ca esti femeie.Am zis daca intrebi pe aici inseamna ca vrei sa vezi daca poti sa rezilvi asa de unu scuze de una singura.Dar daca spui esti femeie normal cheama pe unu ce se pricepe, mai exact un meseriasa care repara frigidere.Scuze nu am avut intentia sa te bag nicunde.Asta e.Grav este dupa ce vine un meserias se uita la el si iti spune cum sta treaba.Deabia dupa cel verifica va stii si el.Bafta oricum.

| Mihaela1964 a răspuns:

Posibil sa nu fi curs numai apa, ci si freonul din el.Cheama un specialist acasa, ti-l repara cu maxim 100 lei(asa am patit si eu).

| viotedy a răspuns:

E cel mai prost frigider. daca e in garantie cheama-i pe mesteri.am si eu congelator tot asa cu 3 leduri dar tot aiurea mergea si nu-l mai folosesc.cauta numarul lor in certificatul de garantie si suna chiar daca a iesit din garantie, vezi ce-ti spun.

| LIN2010 a răspuns:

Pe pozitia 0(zero), nu functioneaza, trebuie pus pe pozitia 3(eu asa-l folosesc)si se vor aprinde luminitele rosu si portocaliu(rosu indica faptul ca temperatura din interiorul congelatorului este prea ridicata, iar portocaliul inseamna ca este compresorul in functiune permanent pana la stabilirea temperaturii de functionare de -18 grade celsius, dupa care se va stinge si cel rosu si cel portocaliu si va ramane aprins doar cel verde care indica functionarea in perametri normali a congelatorului). Daca duci butonul pana la punctul zero trebuie sa se auda un ticait, apoi il duci pe pozitie 3 si cand incepi rotirea trebuie sa se auda iarasi acel ticait si trebuie sa se auda ca porneste compresorul, daca dupa aceste manevre minimale nu ingheata atunci trebuie dus la specialistul frigotehnist, sau chemat la fata locului.Succes

| giucu a răspuns:

Sfatul meu esdte sa il duci la reparat

| criss_4477 explică:

Degeaba am dat si pe 0 si pe 1 dar nu raceste si nici nu ingheata, sigur tb sa chem pe cineva