| LifeIsHard a întrebat:

am un laptop, si ieri cei de la UOC au venit si mi-au instalat sau ceva de genul wireless in casa, si mi-au zis ca daca ma conectez la wireless de pe laptop pot avea internet fara acel cablu de internet. :p. M-am conectat la wireless, am scos cablul tot si cand dau sa intru pe google zice "Unable to connect to internet". De ce? Ce sa fac sa imi mearga netul fara cablul acela. Funda!

P.S Cu cablul si conectata la wireless imi merge netul, fara cablu nu big grin

Răspuns Câştigător
| maxb a răspuns:

Pai da, este normal sa mearga conectat cu cablu + wireless deoarece Windows-ul vede ca o conexiune nu functioneaza si trece pe cealalta.In legatura cu problema nu stiu ce sa zic... Daca ai Windows 7 poti face acest lucru: scrie in Start asta: Indentify and repair network problems si la final spune ce diagnosic a facut.Si asigurate ca in Control Panel -> Netwrok and Sharing Center -> Chnage adapter Settings (pe partea stanga) ->Local Area Connection -> Click dreapta si Properties ->Internet Protocol Version 4 -> Properties -> verfica ca amandoua optiuni sunt pe Obtain an IP Adress automatiaclly

si

Obtain DNS Server automatically.

Si acuma dai OK si dupa Close si verifica daca functioneaza.

2 răspunsuri:
| LifeIsHard explică:

Cei de la UPC, scuzati-ma

| McClod a răspuns:

Pai cablu trebuie sa-l bagi in wireless altfel cum vrei sa mearga happy Nu te dereanja, ce model de wireless ai?