| plasmaticus a întrebat:

Buna,
Am un monitor LCD ASUS luat cu mult timp in urma.
De mai multe luni de zile, cand dau drumul la desktop, monitorul se aprinde, se deschide vreo 15 minute, afisand doar sigla sa, de inceput, ASUS.
Uneori era nevoie sa repornesc calculatorul din butonul on / off si in final pornea, incarca windowsul.
Dar deja de azi nu mai vrea deloc.
Am verificat ca problema e la monitor, fiindca am testat calculatorul cu alt monitor si merge perfect.
Mai mult, am pus monitorul defect la iesirea secundara a unui laptop.
Si ciudat a fost ca a inceput sa se aprinda si sa se deschida atat monitorul stricat cat si cel al laptopului. Laptopul nu mai afisa fereastra din windows, doar se stingea si se aprindea monitorul fara sa mai afiseze ceva.
Banuieste cineva care ar fi problema?
Ar putea fi reparat usor?
Cred ca are ceva pe alimentarea cu energie sau pe zona de afisare, care sa declanseze afisarea pe monitor.
Multumesc

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa-ti un cont aici: https://www.asus.com/ro/support/
Ia legatura cu ei! NOi nu te putem ajuta cu nimic. Numai un service o poate face.

Bula
| Bula a răspuns:

Repararea monitorului poate costa 100-200 lei (materialele + manopera), daca se gaseste piesa de schimb si service /depanator care sa-l repare.
Daca cauti printre anunturi, poti gasi monitoare SH la pret de 200 lei, iar daca nimeresti unul de vanzare la un depanator, atunci poate preia monitorul tau pentru piese si trebuie sa platesti doar o diferenta.