| TdsdfcelMaiStupid a întrebat:

Am un monitor LCD LG si ieri cand am pornit calculatorul monitorul nu pornea, era bagat in priza si se aprindea nici beculetul lui big grin. Se poate sa se fi ars in timpul noptii din cauza curentului? Dar nu a fost nici o pana de curent... sad. Acum cred ca e monitorul e ars. Ce as putea sa fac? Sa il duc la service? nici garantie nu mai are...

3 răspunsuri:
| ganton a răspuns:

Daca nu se aprinde beculetul lui inseamna ca e ceva stricat la monitor. In schimb, daca se aprinde dar zice ceva gen no signal verifica cablul ori sa fie bine prins, ori sa nu fie ciupit.

Eu am avut o problema de genul cu un monitor BenQ. El se aprindea, era conectat la pc, pc-ul pornea, dar zicea "No Signal". Dar dupa ce am resetat BIOS-ul scotandu-i bateria pentru 15-20 min a mers. Vezi totusi ca dupa operatia asta posibil sa iti dea vreo eroare sau sa nu porneasca pc-ul. In cazul asta intra in BIOS si da-i un Load FailSafe/Optimized Defaults, apoi salveaza si iesi si totu' va merge ok happy.

| ITistii a răspuns:

Poate fi adus si la noi in service. Reparatia lui costa cam jumatate din valoarea second hand a acestuia.

| mika a răspuns:

Ceva in genul am patit si eu si cand am fost la service mi s-a spus ca s-a ars placa de baza