| Andrutza_2790 a întrebat:

Am un NOKIA 5228 si mi se inchide mereu nu stiu ce sa-i fac ma puteti ajuta tin sa mentionez ca am card de 4 sh am pe el 350 de melodii si 1500 de poze POATE SA AIBA LEGATURA CU CARDUL? ce pot sa fac sa nu se mai inchida singur FUNDA+VOT

4 răspunsuri:
| Gabriel1 a răspuns:

Nu poate sa aiba nici o legatura cu cardul, probabil i-a intrat apa sau ti-a cazut pe jos si i-ai facut ceva.Du-l la un profesionist.happy

| KidOoNh a răspuns:

Poi nu e de la card cu siguranta totul e de la baterie si la mine s-a intamplat dar ai grija dul la reparat ca la mine l-am tinut asa o luna pana s-a inchis de atatea ori pana a facut scurt circuit si apoi nu s-a mai aprins deloc si ma costat destul sa-l repar ai grija dul urgent la reparat funda

| iPetraAnime a răspuns:

Buna. eu am Nokia 5530.si sunt foarte asemanatore, facand parte din gama xpress music, card de 4 si au acelasi sistem de operare. eu l-am scapat si se intamplau mai multe, printre care se inchidea si de reschidea( restart) cam o data pe saptamana. dupa ce l-am dus in service, nu se mai intampla. cred ca doar o data la 3 luni. am citit pe forumuri( si eu cautam despre problema asta) ca e de vina sistemul de operare symbian pe care il am. se intampla la majoritatea telefoanelor cu symbian cel putin o data in "viata lor de telefon". asta e. de aceea android-ul a intrecut symbianul.
dar problema pe care o ai pe langa sistem e memoria supraincarcata. si eu am 344 de mel, 716 poze si vreo 20 de videoclipuri.
poti avea si prea multe aplicatii deschise( care in primul rand scurteaza viata bateriei) si se blocheaza, dupa care se inchide- asa mi se intampla si mie;
cel mai bine e sa iti instalezi Mobile Guard( iti arata toate problemele pe care le ai dupa cateva criterii: junk files, auto-start apps, power saving mode, memory usage, memory avaible, anti-virus, cloud scan etc) + Antivirus( NetQin Security)- astea sunt cele mai bune
in legatura cu antivirusul, Mobile Guard te trimite la pagina web de unde sa descarci- nu ai probleme, nu trebuie sa cauti.
eu le-am instalat pe ambele direct pe telefon
daca nici Mobile Guard nu rezolva problema, iti propun service
sper ca ai inteles tot ce am zis mai sus.
daca ai intrebari trimite mesaj privat
bye

| maria22_3825 a răspuns:

Sa mergi cu el la reparatietongue