| Ale_2374 a întrebat:

Am un telefon nokia 5228 si nu imi merge cardul la el. cu toate ca este bagat unde trebuie, in telefon nu mi-l citeste. am incercat sa iau o melodie si imi zice ca nu am memorie laughing) deja imi pierd rabdarea, ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Cel mai probabil cardul respectiv este formatat folosind un File System pe care telefonul tau nu il suporta. Incearca sa formatezi cardul cu ajutorul telefonului inainte de folosire. In cazul in care nu gasesti functia de formatare in meniul telefonului tau, il poti formata FAT cu ajutorul computerului (acesta este cel mai folosit File System in cazul dispozitivelor portabile).

Succes! happy

3 răspunsuri:
| •.•°..::paffy::..•.•° a răspuns:

Al meu are 4 vezi poate nu l-ai bagat tu bine si poate ca telefonul tau nu citeste cardul pentru ca nu.l suporta si cand cumperi cardul trebuie sa zici "puteti sa-mi aratati si mie un card de memorie pentru Nokia 5228" nu il iei u asa la nimereala laughingwinking eu am acelasi telefon 5228 si are 4 gb cardul si merge perfect laughing

| anonimul a răspuns:

Nu stiu cum e telefonul ala insa daca e vechi si cardul are memorie prea mare nul poate citisad...si la mine mai pateste cateodata asa.nul citeste, apoi in scot sil pun la loc si ii ca noubig grin

| Ale_2374 explică:

Cardul are 2 GB. habar n-am cum sa il fac sa mearga.