| hory_4987 a întrebat:

Am un televizor Funai de aproximativ 4 ani. De aproape o luna pe ecran se vede o umbra rosie. Eu cred ca sa demagnetizat ceva la ecran. spuneti-mi ce ar trebui sa fac ca sa nu se mai vada. Multumesc

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Indeparteaza de langa el aparatul de radio.Sa nu pui pe el nimic care are magnet.Il poti porni si reporni de 3-4 ori in timp scurt.Ar trebui sa dispara.Am patit si eu asa si apoi si-a revenit asa cum ti-am spus sa faci.

| nutepriveste21 a răspuns:

Il deconectezi de la retea pentru aproximativ 10 minute. La pornire trebuie sa se auda un zgomot, o vibratie, atunci se demagnetizeaza tubul. Daca nu se aude nimic e defect sistemul de demagnetizare si atunci ai nevoie de un specialist. Pentru a repeta operatia trebuie asteptat din nou cel putin 10 minute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa indepartezi orice obiect cu posibil magnet(boxe,radio,etc). Daca nu isi revine, la o noua repornire si restul imagini nu este ff clara, este posibil sa ai un defect de focalizare sau tubul sa dea semne de oboseala.trebuie vazut de un depanator, exista aparatura pentru asazisa reincarcare a tubului, operatia poate fi efectuata numai de un depanator. Poate fi si un defect pe linia de inalta.ATENTIE:nu incerca sa intervii singur in televizor,daca nu ai cunostinte, pe cablul FIT, tensiune este foarte mare(citeva mii de volti) si te poti electrocuta.Numai bine.

| alinutzalove a răspuns:

Cred ca e de la contrast...intran in meniu si da p conrast si regleazal ///