| TheDarkDragon a întrebat:

Buna, am varsat azi niste cafea pe un laptop, am sters repede si nu parea sa aiba vreo problema, dar dupa vreo 2 minute s-a stins si acum nu mai porneste. Credeti ca mai poate fi salvat? Daca da, cam cat ar costa la un service?

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Ar trebui sa il deconectezi de la orice sursa de alimentare si sa il lasi asa momentan, daca nu te pricepi sa il desfaci si sa cureti putin componentele (desi s-ar recomanda o solutie speciala).

Presupun ca mai poate fi salvat, legat insa de un pret... depinde de componente sau de gravitatea problemei. Insa ma astept undeva la 50 - 100RON, daca nu este ceva grav.

| LPCTSTR a răspuns:

Ai sters pe deasupra, nu si pe dinauntru, iar, componentele, inevitabil, sunt intauntru, unde nu ai sters.
Concluzia: decupleaza de la reteaua electrica, decupleaza bateria daca poti si trimite-l intr-un service sa-l curete.