| Len20 a întrebat:

Bună!
As dori ca sa știu cu ce program pot crea un video cu rezoluția full HD 1920x1080?
Ca să fiu mai explicita: am o imagine cu rezoluția 1920x1080 și trebuie ca să creez un video de promovare cu imaginea respectiva, adică sa ii adaug scris cu diferite animații.
Si când video-ul e creat (în Inshot), are rezoluția diferita, de 602x1080, deși eu nu am opțiunea de a schimba rezolutia. Dacă, convertesc video-ul pe net, din mp4 în avi, tot rezoluția asta o are. Menționez ca l-am făcut pe telefon, deci m-ar interesa un program pentru telefon și pentru laptop, gratis dacă s-ar putea. Multumesc pentru eventualele răspunsuri.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Gratis, pentru laptop:
Kdenlive
ShotCut
OpenShot

DaVinci Resolve (este cel mai puternic editor video gratuit, dar fara un laptop puternic cu minim 8-16 GB Ram, si procesor pe masura, nu discuti cu el)

Blender (soft pentru grafica 3D si animatii, are si modul de editare video. Fiind 3in1, devine greu de lucrat in el, daca nu ii dedici mai mult timp).

Gasesti tutoriale pentru toate pe YouTube.
Eu recomand pentru scopul tau, primele 3.

Deasemenea, te-ai putea uita la ProShow Producer 9. (program pentru slideshow, si un editor video entry level. Daca nu stii unde il gasesti, scrie-mi pe privat. E foarte simplu de folosit, si rezultatul poate fi fantastic, daca vrei sa combini poze cu clipuri video, muzica si text).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti anti-laptop/PC, de pe telefon nu poti. Telefoanele sunt cu 20 ani in urma din punct de vedere al aplicatiilor si al functiilor.
Daca ai Windows 10, ai un program inclus numit "Video Editor", alt program bun de editat (si gratuit) este OpenShot

| Gnomzy a răspuns:

Pentru telefon nu cunosc, dar pentru laptop, recomand din proprie experiență, Sony Vegas pro 14. Este gratis, doar dacă vreiwinking
laughing
Poți randa un videoclip 4k, formate custom și multe altele.