| SonicAndrei a întrebat:

Am o mare nelămurire: unele jocuri se pun pe High, dar sacadează. Dacă scad puțin rezoluția sau grafica jocul merge bine.
Am următorul calculator:
PROCESOR: Intel Core i3-3220 3, 3 GHz cu Intel HD Graphics 2500 integrată
PLACA VIDEO: nVidia GeForce GT 630 2 GB DDR3 128 biți
MEMORIE: 6 GB RAM
Am primit CD de instalare (mă refer la drivere) pentru tot, placa video e de la Gainward.
Assassin's Creed 4 se pune automat pe High (deși nu complet, câteva setări pe Low, dar primele sunt pe High), dar sacadează puțin. Dacă pun grafica pe Low (și las rezoluția 1920x1080) jocul merge bine, sacadează doar când plouă. Dacă las grafica pe automat (deși scot 2 setări) și schimb rezoluția pe 1600x900 atunci jocul îmi merge perfect (cu unele excepții), dar oricum mai bine decât pe Low și Full HD.
Același lucru la NFS Most Wanted 2012: se pune automat pe High, dar sacadează puțin; doar pe Low merge bine.
GTA 4 se pune și el automat pe High, dar el merge perfect. Acest joc e original și l-am instalat cam imediat după instalarea Windows-ului (Windows 7 Professional pe 64 biți), dar se bloca puțin imaginea pentru un sfert de secundă când aveam viteză mare cu mașina. După ce am făcut update la placa video jocul a mers mult mai bine (aici știu că jocul e de vină). Acum, după ce s-au făcut multe update-uri la windows și placa video, GTA 4 îmi merge mult mai rău, mai precis se „sacadează" și când sunt cu omul. Nu făcea „pauză de imagine" înainte dacă nu aveam o mașină rapidă.
World of Tanks se pune automat pe maxim, dar nVidia GeForce Experience îl pune pe Low (la fel și pe NFS Most Wanted) -desigur am lăsat jocul pe maxim fiindcă merge perfect.
Acum ceva timp am intrat pe „http://systemrequirementslab.com/cyri" să văd pe cât îmi merge NFS M.W. eram peste cerințele medii, aproape de cele recomandate. Acum sunt sub cerințele medii, sunt mai aproape de cele minime.

Pot înțelege că Assassin's Creed 4 nu-mi merge pe High, dar nu înțeleg de ce nu merge bine pe grafica pe care se pune automat (unele setări pe High, unele pe Low, Full HD). Ce pot face ca jocul să-mi meargă bine pe grafica recomandată?

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Schimba flasneta aia ordinara de placa video. Pune un GTX 650 OC sau un HD 7790 si o sa vezi ce inseamna placa video decenta.
P.S. GeForce experience e o prostie, la fel si autodetectia din multe jocuri.

| SonicAndrei explică (pentru KodrutZ):

Înțeleg că ești bogat și îți cumperi ultimele tehnologii, dar GT 630 e o placă video foarte bună, iar Radeon HD 7790 nu e o placă video decentă ci una performantă.

| KodrutZ a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu intelegi nimic, inca folosesc un HD 4770 din 2009 pe care l-am luat cu 380 RON la vremea respectiva. Faptul ca sintem noi rupti in cur si pe alta planeta ca natie, asta e alta poveste, insa placile video se impart in trei categorii mari si late - low-end, mid-range si high-end. GT 630 e o placa in partea superioara a zonei low-end, iar HD 7790 e o placa medie-medie. Nu zic eu ca sa ma simt bine, o zic preturile si rezultatele testelor.
P.S. "Foarte buna" e orice placa video, in principiu. "Foarte buna in jocuri" e alta poveste. O placa care nu e in stare sa duca in full HD la medium details majoritatea titlurilor aparute in ultimii doi ani nu se poate numi nici buna, nici foarte buna.

| 0x11111051 a răspuns:

Cumparati Cooler extern.

Dar ce, te doare ochii daca te vei juca cu toate setarile la minimum?

GT630M nu este facuta pentru hardcore! Daca pentru asta vrei, trebuia sa iti cumperi una cu GTX XXX Ti

| SonicAndrei explică (pentru 0x11111051):

Mi-am luat GT 630 pentru că rulează toate jocurile pe grafică bună (oricum calculatorul e de 5 ori mai bun decât ce aveam înainte, deci sunt mulțumit). Dacă aveam un buget mai mare te asigur că luam GTX.
Dar care crezi că e cauza că Assassin's Creed 4 se pune automat pe High (jumătate din opțiuni pe High, jumătate pe Low) și sacadează? Tocmai am făcut update la placa video și am pus NFS Most Wanted 2012 pe High (setările principale, celelalte pe Mediu) și merge perfect. Înainte mergea puțin cu încetinitorul pe High. Încă nu am testat alte jocuri, dar jocul nu ar trebui să meargă bine pe grafica pe care se pune automat (la Assassin's Creed mă refer)?

| 0x11111051 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Instaleaza NVIDIA Experience.

| SonicAndrei explică (pentru 0x11111051):

Am nVidia GeForce Experience de mult (am scris în întrebare „dar nVidia GeForce Experience îl pune pe Low").

| 0x11111051 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Daca scrie low inseamna ca low

| SonicAndrei explică (pentru 0x11111051):

La World of Tanks scrie să-l pun pe Low, dar jocul se pune corect automat pe maxim și merge perfect. Assassin's Creed 4 nu îl detectează, dar dacă jocul se pune el singur pe High (dau Ctrl să resetez grafica și pune setările principale pe High, celelalte pe Low) nu ar trebui să meargă bine? Desigur, nu am pretenții să-mi pun jocul pe maxim, dar nu înțeleg de ce sacadează pe grafica și rezoluția pe care se pune automat.

| Denis_Denis_1998 a răspuns:

In primul rand placa aia tu vrei la hight? E slaba nu conteaza procesorul sau altceva cel mai important placa video man sa nu te superi dar ii slaba
eu am: Intel celeron b830 1.80 ghz
si 4 gb ram ddr3 placa video:Intel hd graphics 3000 desktop si tu vrei hight