| MHems a întrebat:

Aş dori să achiziţionez un laptop, dar nu ştiu un model anume, pe care să fiu bazată, de aceea aş dori să vă rog să-mi faceţi o recomandare, Aş dori un laptop cu durată de viaţă de peste 2 ani, având în vedere că o să-l folosesc strict pentru şcoală şi navigat pe internet. Cerinţele sunt minime, ce îmi recomandaţi, dacă se poate, care este cea mai bună firmă, Acer, Asus, Samsung, HP, Lenovo, Toshiba, Dell, Sony? Mulţumesc, OFER FUNDĂ ŞI VOT!

Răspuns Câştigător
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Neluand in calcul pretul, normal ca cele mai bune laptopuri sunt cele Sony si Dell...Dar vrei cerinte minime, deci probabil si banii conteaza.
Laptopuri cu un raport calitate/pret foarte bun sunt Acer, Asus si Lenovo.
Am un Acer, iar dintre celelalte 2 marci as alege Lenovo...sunt de miliarde de ani in domeniul PCurilor.
Acerul meu este de 2 ani si nu a avut nici o problema!
Si nu stiu cat de mult poti verifica durata de viata, dar iti poti prelungi garantia la 3 sau 4 ani, pentru a te asigura ca o sa il ai reparat timp de 3-4 ani (doar daca nu il strici tu).
Ti-am gasit unul cu un Core i3 si cu placa video nVidia, ca sa ai si tu un minim de performanta grafica...cine stie, poate ai nevoie.

http://www.emag.ro/......EYSXKBBBM/

Ar trebui sa nu aiba probleme.Cu extensia de garantie de 2 ani, ar costa vreo 2100Ron.

Dar cea mai ieftina varianta pe care poti rula un Firefox fara sa ti se blocheze este asta

http://www.emag.ro/......ETZ9NBBBM/

Este HP, deci..rezista! Si cu extensia de garantie de 2 ani, costa 1500Ron!

Daca am inteles ceva gresit sau doreai sa afli altceva, sa imi spui!

Succes; Sper ca te-am putut ajuta!

| MHems explică (pentru LeganzaMoonwalker):

Banii nu sunt problema, cerinţele sunt puţine pentru că nu am nevoie decât pentru şcoală, asta nu înseamnă că vreau un laptop mai ieftin. Eu doresc ceva bun, când cumpăr un lucru fac raport la calitate, apoi la preţ. Am dat şi eu peste acel Asus. Mulţumesc pentru ajutor.

14 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Vezi aici:
http://videotutorial.ro/......ial-video/

mai jos si video :-bd

| WithoutName123456789 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un Hp, am si eu, merge perfect si durata de viata lunga.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

La calitate/pret recomand DELL, sunt cele mai bune, dar ceva mai scumpe. Alte posibilitati pot fi Asus, Acer si Lenovo...la ce folosesti tu un "best buy" este firma Acer - ieftin si de buna calitate, in rest cam praf.
Inainte sa imi sara in cap posesorii de Sony/HP/Toshiba etc. va spun urmatorul lucru - am lucrat 2 ani pe partea de garantii/service la toate marcile si stiu foarte bine care marci au avut probleme cel mai des!

| sparky34 a răspuns:

Eu iti recomand un acer.Pret bun si calitate mare.
Uite aici ceva :
http://www.pcfun.ro/......inux-grey/

| looredanaa93 a răspuns:

Vezi Aici http://dshop.cabanova.com/laptopuri-reducere.html
Sunt foarte bune, vei fi multumit

Sper sa iti placa

| RadikalGamer a răspuns:

Iti spun din propria experienta, tatal meu are un magazin de calculatoare si le repara. La HP li se incalzeste foarte tare placa de baza. Am avit si eu un HP si cam intr-o jumatate de an i s-a stins viata.
Acer e facut in China, nu cred ca iti trebuie mai multe detalii :))
Asus intr-adevar e firma serioasa, dar unele laptopuri sunt jaf.
Samsung nici nu am cuvinte sa descriu cat de aiurea fac laptopuri-le.
Deci au mai ramas Lenovo, Toshiba, Dell si Sony. Sony nu iti recomand pentru ca e extrem de scump si ajungi sa iti dai seama ca platesti 10 milioane in plus doar pentru ca scrie VAIO pe el.
Toshiba sunt foarte bune, dar tot nu iti recomand pentru ca sunt mai mult pentru jocuri, dar tu vrei sa folosesti pentru internet si scoala.
Mai raman Lenovo si Dell. Tatal meu are Lenovo, e super-multumit de el. Asa, ca idee, Lenovo e fost-ul IBM, deci sunt super-laptopuri. Cand vrei sa cumperi un laptop sa te uiti la TOATE detaliile. Sa nu iei un laptop cu 6GB ram si procesor Pentium 2, spre exemplu.
O sa iti dau cateva link-uri cate eMAG.ro cu laptopuri bune pentru ce doresti. tu:
Unul ieftin care mi se pare destul de bun http://www.emag.ro/......E2L4NBBBM/
Unul putin mai bun si mai scump http://www.emag.ro/......EVNYNBBBM/
Inca unul bun http://www.emag.ro/......E7NB0BBBM/

Si cam atat sunt bune, sper ca te-am ajutat :D

| Melek27 a răspuns:

Toshiba au rudele mele si nu se plang chiar deloc de calitatea acestuia happy eu am HP si merge superwinking ambele sunt foarte bune. nu stiu cat te'a convins raspunsul meu, dar poti avea incredere in astea doua:*

| Haosen a răspuns:

Salut, spui ca vrei un laptop care sa-l folosesti doar pentru scoala si navigat pe internet, nu pentru jocuri.
Eu iti recomand un laptop Asus sau Toshiba, eu am un Toshiba, il folosesc si pentru jocuri / scoala, etc. Merge perfect. Am dat 1.700 lei pe el ( 17 milioane ).
Bafta. :*

| issulove a răspuns:

Ti-as recomanda Sony Vaio. Eu am unul si merge perfect de 3 ani.
Uite aici :http://store.sony.com/c/Sony-VAIO-Laptops-Computers-PCs/en/c/S_Notebooks

| Drxx_Mihai_1990 a răspuns:

Ti.as recomanda Dell

| cosmincoco a răspuns:

Salut eu iti recomand un Lenovo nu un model anume toate leptopurile celor de la Lenovo sunt bune....performante, preturi acceptabile si in caz de se strica o sa gasesti piese foarte usor si unchiu meu are laptop Lenovo eu ilam recomandat si o zis ca ii merge ff bine atat pe jocuri, internet tot un laptop nota 9, 50

| EuDaniel a răspuns:

Laptop Acer V3-771 i7-3630QM 500GB 8GB GT650M 2GB FULL HD
Capacitate HDD: 500GB
Procesor: Intel Core i7
Model si Platforma procesor: Ivy Bridge Intel Core i7-3630QM
Chipset video: NVIDIA GeForce GT 650M
Intel HD Graphics 4000
Frecventa procesor (GHz): 2.4 / 3.4
Tip unitate stocare: HDD
Memorie video ram: 2GB
Rezolutie optima: 1920 x 1080
Viteza de rotatie (rpm): 5400 RPM

Este foarte bun. dar costa 3299 de ron.

| RadikalGamer a răspuns (pentru EuDaniel):

Ii trebuie un laptop pentru scoala si internet ma, nu un Alienware! laughing