| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
AS dori sa imi fac o configuratie de PC pentru Starcraft 2
detin deja o placa de baza : Asus p5kpl/1600 si as dori niste piese second hand de pe net.
Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Ce sursa ai? (desi nu ar conta atat de mult, dar ar conta mufele daca are si sata sau alte chestii) si ce carcasa? (tot nu prea ar conta, dar pentru placa de baza mini-atx, micro atx)
La 6-700 iti iei un dual core pe socket 775 de 2-3 ghz la 200-250 ron, o placa video bunicica la 1 gb pe 128 la 200-250 ron si un hdd la vreo 100-150 ron (astea la sh pentru ca noi nu prea mai gasesti pe socket 775).+ Rami de 2 gb minim, 50 ron.

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Lasa un mesaj cu ce buget ai, si-ti las mesaj cu configuratie completa.Precizeaza ce pieze vrei, pentru placa ta de baza nu recomand nimic, e socket 775 si ddr2.
Ai nevoie de :
-Carcasa
-Sursa
-Memorie RAM
-Hard
-Procesor
-Placa video
-DVD Rom

| Gabitzu246 explică (pentru CM7YRE):

Sursa,DVD Rom si carcasa am, iar bugetul ar de pana in 600-700 lei

| Gabitzu246 explică (pentru CM7YRE):

Am carcasa ATX si sursa de 350 W, Multumesc foarte mult pentru ca m-ai ajutat.

| CM7YRE a răspuns (pentru Gabitzu246):

Ce sursa ai? (desi nu ar conta atat de mult, dar ar conta mufele daca are si sata sau alte chestii) si ce carcasa? (tot nu prea ar conta, dar pentru placa de baza mini-atx, micro atx)
La 6-700 iti iei un dual core pe socket 775 de 2-3 ghz la 200-250 ron, o placa video bunicica la 1 gb pe 128 la 200-250 ron si un hdd la vreo 100-150 ron (astea la sh pentru ca noi nu prea mai gasesti pe socket 775).+ Rami de 2 gb minim, 50 ron.