| DanutzzaMaria99 a întrebat:

As vrea sa-mi dati o parere sincera despre acest aparat:
http://www.emag.ro/......EY9R7BBBM/
se merita banii? As vrea sa il cumpar dar sa il folosesc asa cum este fara sa cumpar alte obiective deoarece nu am bani. Este bun? Prima oara voiam sa optez pentru acesta:
http://www.emag.ro/......ERHW2BBBM/
Ce sa fac? Am doar 15 ani :D

3 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

La ce naiba îți trebuie un aparat așa scump, dacă ai doar 15 ani?

| Axys a răspuns:

D5100 este un aparat foto D-SLR construit pentru a vă stimula latura creativă şi pentru a vă permite să realizaţi imagini şi filme ca niciodată.

Monitorul cu deschidere cu unghi variabil se combină cu funcţia D-Movie a aparatului foto pentru a vă permite să realizaţi imagini unice din orice unghi. Imaginile sau filmele pot fi realizate cu un efect special pentru un plus de magie.

Tehnologia High Dynamic Range vă permite să surprindeţi imagini cu detalii extraordinare ale scenelor cu contrast ridicat.
Modalitatea perfectă de a surprinde viziunea dumneavoastră asupra lumii, acest aparat foto a fost creat având în minte libertatea de expresie.

Nikon D3100 reprezinta o schimbare majora in privinta acumulatorului si incarcatorului. Producatorul a decis ca este timpul sa renunte la EN-EL9/EN-EL9a asa ca a aparut pe piata modelul EN-EL14. Acumulatorul este nou ca forma si numar de contacte ceeea ce il face incompatibil cu vechile aparate si implicit incarcatoare. EN-EL14 are o capacitate de 1030mAh si 7.4V fiind mai mic decat EN-EL9A cu 1080mAh si 7.2V. Cei care vor considera ca au nevoie de un acumulator de rezerva vor trebui sa scoata din buzunar in jur de 150 de lei, adica suma ceruta si pentru vechiul model.

http://www.nikonisti.ro/articole/test-nikon-d3100-adrian-baicea/485

| Weyland a răspuns:

Nikon D5100, la fel ca D3100, este un dSLR entry-level foarte bun.

E foarte bine că nu te-ai aruncat la un semi-pro sau pro.

Eu îţi recomand să-l iei body şi să cumperi separat un obiectiv fix de 50mm, care este extraordinar de bun şi de flexibil.