| Superstar2012 a întrebat:

As vrea sa stiu daca imi formatez local disk C(unde am widows XP in el) se sterge si widowsul?

Răspuns Câştigător
| tteo92 a răspuns:

Salut!
In mod normal da, trebuie stearsa, trebuie sa i dai format partitiei unde e windows-ul, apoi dai instalat, adica se instaleaza un alt windows nou. Dar daca ai ceva important pe C poti sa muti pe partitia `D` aia nu e se sterge, doar daca vrei tu sa formatezi partitia D dar nu e neaparat.
Bafta!

6 răspunsuri:
| sigmanet a răspuns:

DA se sterge.
Ce poti sa faci este ori sa salvezi datele importante pe D
dupa care sa reinstalezi windows cu optiunea de Formatare.
Ori doar reinstalare peste, insa nu se recomanda in multe cazuri. Depinde de ce reinstalezi.

| Dackvareder123 a răspuns:

Pai cam asta ii scopu formatarii in caz de virusi Stergi tot si o iei de la 0

| Superstar2012 explică:

Dar daca imi mut windowsul in D nul mai recunoaste?

| MafteiMugurel1995 a răspuns:

Salut nu ai cum sa formatezi partitia C din windows asa ca daca ai virusi sau nu iti mai merge bine calculatorul te sfatuiesc sa reinstalezi un windows bun. pentru probleme dai add la id suro.yuri.

| MafteiMugurel1995 a răspuns:

Da sterge si windowsul. Daca ai ceva important poti salva pe un CD sau Flash. Iti urez noroc la Instalare.

| MafteiMugurel1995 a răspuns:

UIte stii ceva. am reinstlat si reinstalez pc in continuare. Nu coteaza ce reinstalezi. Daca vrei sa instalezi ubuntu sau Mac neaparat trebuie sa iti formatezi tot HDD. Daca instalezi tot windows si ai date in partitia D care iti trebuiesc si nu ai pe ce stoca le lesi acolo, dar mare grija daca instalezi xp sa fii atent sa nu dai din greseala format la partitia D ca dupa... bafta