| DOOOPX a întrebat:

Buna, astazi am reinstalat windowsul pe un laptop Acer n19h1 si nu mergea sa bootez, nu-mi detecta stikul, asa ca am folosit programul easy bot. Am creat o partitie si am pus windowsul pe ea, dupa care am stins pc-ul si am urmat toti pasii, iar cand am ajuns la faza cu partitiile am dat delete la toate in afara de cea cu windowsul si am creat inapoi C si D, am incercat sa instalez windowsul pe c si imi spune ca nu se poate instala, asa imi spunea la toate, dupa care l-am stins am incercat sa-l aprind si mi s-a facut ecranul negru, nu se misca deloc doar sta ecranu aprins, nu pot nici sa bootez de pe stik, nici sa intru in bios, ce pot sa fac?

15 răspunsuri:
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Să chemi pe cineva care se pricepe. Și data viitoare să te abții să faci ceea ce nu știi să faci.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuia sa stergi toate partitiile, mai ales fosta partitie C:
N-ai decat sa-ti faci un stick boot-abil functional, sa stergi partitia C: si sa instalezi din nou Windows-ul in acel spatiu.
Pentru boot-are de pe stick alege-l din meniul boot, imediat dupa pornire.

| DOOOPX explică (pentru Bula):

Mi-am facut un stik boot abil, dar nu pot sa bootez de pe el, in bios nu imi da aceasta optiune, cand dau la boot imi arata doar boot mode uefi, secure boot enabled, si la boot priority order imi arata doar windows boot menager, stik ul nu-l vede de ce?

Bula
| Bula a răspuns (pentru DOOOPX):

Verivica continutul stick-ului!

| DOOOPX explică (pentru Bula):

E totul in ordine am folosit acest stik de multe ori, dar la acest laptop nu mi-l arata,

Bula
| Bula a răspuns (pentru DOOOPX):

Daca la acest laptop a boot-at deja odata, atunci ar trebui sa boot-eze si in continuare.
Daca nu, trebuie verificat daca in BIOS "vede" sau nu stick-ul. Daca nu se vede, este posibil ca stick-ul sa fie defectat.
Verifica stick-ul si pe un alt calculator!

| DOOOPX explică (pentru Bula):

Am verificat deja, doar pe laptop nu il vede si nu a bootat pe el atunci am folosit alta metoda.

| NLS a răspuns (pentru DOOOPX):

Nu trebuie sa intri in BIOS, apasa doar tasta ce deschide meniul de BOOT rapid.
Tasta o gasesti in manualul laptopului, sau in primul ecran ce apare dupa ce pornesti sistemul, pe ultimul rand de jos.

uite aici de exemplu e F11.
In cazul tau poate fi alta tasta (de regula intre F9 si F12).
Imediat dupa ce ai apasat butonul de pornire, incepi sa apesi acea tasta pentru meniul de boot rapid, la intervale de o secunda, pana apare fereastra. (va aparea o fereastra mica in mijlocul ecranului, cu antetul Select Boot Device, de unde alegi stickul.)

https://www.deskdecode.com/......essage.png

| DOOOPX explică (pentru NLS):

Am incercat si asta dar imi apare doar windows boot menager

Bula
| Bula a răspuns (pentru DOOOPX):

In acest caz incearca si in alte porturi USB.

| DOOOPX explică (pentru Bula):

Tot nimic

| DOOOPX explică (pentru Bula):

Apropo am vazut pe un site ca de vina poate sa fie laptop care nu accepta alte versiuni de windows doar 10, si daca bag 8 nu il vede, pe site la operating sistem scrie doar: windows 10 home https://www.acer.com/ac/en/GB/content/model/NX.HE8EK.014, oare asta poate fi cauza, sa incerc sa pun windows 10?

Bula
| Bula a răspuns (pentru DOOOPX):

Pana ce nu se vede stick-ul in BIOS, n-are cum sa boot-eze de pe el.
Cauzele pot fi mai multe:
- nu ai cautat unde trebuie in BIOS
- stick defect
- port(uri) USB nefunctional(e)

| DOOOPX explică (pentru Bula):

Am pus windows 10 pe stik si a aparut in bios, l-am schimbat si merge

Bula
| Bula a răspuns (pentru DOOOPX):

Si un stick gol trebuie sa se vada in BIOS.
Daca "vede" cu W10, atunci instaleaza-l.
Nu uita sa descarci si sa instalezi driverele originale de pe site-ul producatorului (Acer).