| sangeretec a întrebat:

am nevoie de ajutor am un laptop Acer aspire 5783g si am incercat sa fac update de bios inainte sa se termine mi s-a stins ecranul, si nu ii mai pot face nimic am citit ceva ca se poate cu stick dos sau ceva de genu insa nu stiu ce ar trebui sa fac ce sa descarc cum sa le pun pe acel de stik ma poate ajut acareva mersi! dau funda celui care este mai explicativ

9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa e nu vad cine tea pus sa faci update la bios.Eu acum am intrat sa vad ce update este la biosul meu si zice ceva ca poate rezolva ceva probleme doar leghate de USB daca ar fi.Deci apa sde ploaie asa ca nu vad rostul unui update la bios.Ce sa zic la tine restarteaza calculatorul si incearca sa intri in bios sa vezi daca poti intra. Daca poti intra atunci e de bine il rezolvi tu singur. Daca nu atunci ai cam incurcato se pare.

| horia2012 a răspuns:

Daca poti intra in bios, trebuie sa aiba o functie de revenire la situatia anterioara.
Salvezi si iesi.
Daca nu, Service pentru ca se poate face manual de pe placa de baza.

| shannygelu a răspuns:

Frate cine te a pus sa faci update la bios? cu asa ceva nu se joaca biosul nu este ca windowsul sa l schimbi cand vrei trebuie sa l duci la service desii slabe sperante sa l mai faca mare prostie ai facut sorry ca nu te pot ajuta poate altul da macar sa traga altii invatatura de mine sa nu se mai apuce careva de update de bios e foarte periculos

| relian a răspuns (pentru shannygelu):

De ce este periculos sa faci udate la un bios? Scuze ca intreb dar si eu am vazut ca sint updateuri pentru bios.Si eu am facut la calc meu asa din plesneala cred si nu s-a intamplat nimic.Adica ce se poate intimpla mai concret sa zic asa.Sa stiu de altadata sa nu mai incerc.Bine macar asa sa stiu pentru mine.

| shannygelu a răspuns (pentru relian):

Se poate sa nu ti mai deschida nimic nici macar sa se aprinda un led pe laptop sa nu mai ai ce face cu el decat la service

| relian a răspuns (pentru shannygelu):

Pai si aia la service cei face concret? Adica aia ii pot face ceva si noi nu? Daca stii spune sa nu mai mergem la ei cind patim ceva.Eu am incercat sa intreb adica chiar am intrebat pe unu cu service de telefoane ce face exact cind blochezi un iphone si nul mai poti activa.Lam intrebat nene zi-mi si mie cei faci exact, ce program folosesti cum ce bazii.Si naspa na vrut sa imi zica. ZIce pai daca iti zic eu ce fac? Futute undeva zic. Bulangiillor.I-am zis mai nene e doar pentru mine ca nu am service nu fac la nimeni doar asa in caz ca patesc si eu o chestie de asta sa stiu sal fac.Na vrut nicicum.Iti dai seama ca daca imi zicea si alergam aici si ziceam la tot poporul.

| shannygelu a răspuns (pentru relian):

Aia la service iti scoate chipul de bios si iti rescrie biosul pe alta placa de baza si dupa ti l pune inapoi da chiar de invit sa faci asta daca ai cum

| sangeretec explică (pentru shannygelu):

Se aprinde ledul insa nu se vede nimic pe screen
ceva trtebuie sa fie sunt sigur insa pentru moment nu detin toate cunostintele pentru cum as putea sa trec peste acest obstacol vad ca nici unul de pe aici nu este...>))

| shannygelu a răspuns (pentru sangeretec):

Nu ai cum sa l faci tu acasa daca reusesti sa ne dai si noua de stire