| Racoviteanu_Beatrice_1999 a întrebat:

Azi am făcut clatite si am avut nevoie sa macin niste fulgi de ovăz în râșnița.Am mai făcut asta până acum,deci nu e prima dată. Problema e ca după ce am pus râșnița pe motorul blender-ului, s-a blocat chestia neagra din plastic care intră în motorul acela pentru a învârti lamele.Am reușit sa scot recipientul de sticla,pentru a lua fulgii rasniti,dar a doua componentă a râșnitei,a rămas blocată,in blender,Efectiv nu o pot scoate,a înțepenit si nu stiu ce sa fac.
Diseară vor veni ai mei si când o să le spun ce am făcut din greșeală,evident,ma vor pedepsi,ei chiar nu vor înțelege,ca făcut așa cum am făcut și înainte. Daca aveți vreun sfat,va rog ajutati-ma si daca nu,asta e, va trebui să îi înfrunt pe ai mei si sa suport groaznicele consecințe.

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Depinde de modelul blenderului. Probabil trebuie fortata iesirea. Se insurubeaza din nou paharul de plastic si se trage afara cu tot cu capacul cu cutite. Oricum, ai tai nu au ce sa iti zica, doar se vede ca ai folosit blenderul in mod normal. Nu aveai ce sa-i faci ca sa se blocheze.

| alex337 a răspuns:

Incearca sa il fortezi in partea opusa si dupa inapoi! poate l-ai pus cu pas gresit! apasal si trage de el putin in sus! si scoate-l din priza! succes! :*