| Cristinaaa7 a întrebat:

Buna! Cand deschid laptop-ul (cu Windows 10) imi apare ora si data, insa ora imi apare de exemplu 4:35. Cum pot face sa imi apara 16:35? Cand intru pe user, ora din dreapta jos asa imi apare.

8 răspunsuri:
| MValentin a răspuns:

Intri in setările de la,, date and time,, si din format de 12 ore pui format de 24

| Cristinaaa7 explică (pentru MValentin):

Pe user cand intru imi apare format de 24, dar la lockscreen nu. O sa mai caut prin setari, poate gasesc.

| anonimg a răspuns:

1. Dai clic pe ceasul din dreapta jos.
Se va deschide o fereastra si sa dai clic pe "change date and time settings" (chiar daca apare altfel la tine):
https://postimg.cc/75ZYZ0qf
2. Clic pe "change calendar settings"
3. In fereastra care apare, sus de tot selectezi "Time"
4. Short time sa fie HH:mm; iar long time sa fie HH; mm:ss

Daca vrei ca si data sa fie lunga, selectezi "Date" in partea sus a ferestrei.
Short date sa fie: dd-MMM-yy
Long date sa fie: dd MMM, yyyy

Dupa ce modifici ora (sau si data), obligatoriu nu inchizi nicio fereastra pana nu dai clic pe APPLY. La urma ii dai ok si inchizi ferestrele.

| NLS a răspuns:

++ scrie in caseta de cautare
Region
si alegi din variantele ce apar, exact aplicatia cu numele Region (un glob pamantesc si un ceas)
++ Additional Settings
++ tab-ul Time
++ in loc de "h" pui "H"
++ stergi "tt"
++ OK
++ Apply

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Perfect! Doar ca nu trebuie sa stearga "tt" daca vrea sa aiba si secundele!

| NLS a răspuns (pentru Salontanul):

Ss e pentru secunde,
tt e pentru AM/PM, si nu are rost sa mai afisezi asta, daca tu vrei format intreg de ora.
Altfel a lucrat doar pe jumatate, caci ii va afisa in continuare 16:35 PM

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru NLS):

Da, da! Am inceput sa uit de Windows. Lucrez de ani de zile pe Linux. Ai dreptate!

| Cristinaaa7 explică (pentru anonimg):

Gata, am rezolvat. Eu aveam deja setat cum trebuia, ca pe user imi aparea data cum voiam. Doar pe lockscreen imi aparea diferit. A trebuit sa dau la Control Panel-Region-Administrative, iar aici a trebuit sa dau "Copy settings" la "Welcome screen and new user accounts".