| Generalgrevious031 a întrebat:

Buna. Am pe laptop instalat Windows 7 ultimate si de fiecare data cand deschid browserul Chrome imi apare o casuta in care scrie "Pentru a primi actualizarile Google Chrome viitoare, vei avea nevoie de Windows 10 sau o versiune ulterioara. Acest computer foloseste Windows 7. " cum fac sa nu mai apara aceasta casuta cand deschid de fiecare data Google Chrome?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Instalezi Windows 10.
Windows 7 nu mai primeste actualizari.
E vechi.

| doctorandus a răspuns:

Treci pe ChromeOS Flex sau pe Debian. Nu mai folosi Windows.

| NLS a răspuns:

Încearcă alt Browser.

Chromium, Vivaldi, Opera, Firefox, Brave.

Posibil Firefox sa mai primească actualizări.

O alta metoda e sa descarci o versiune mai veche de Chrome, si anume ver. 109, si sa nu ii faci Update.
Mai exact trebuie sa blochezi update-urile din MSconfig.

Dar astfel sistemul devine destul de vulnerabil la viruși si alte tipuri de malware.

Nu mai recomand Win 7 decât pentru utilizatorii care nu intra peste tot pe net, decat pe pagini oficiale,
și au cunoștințe mai avansate în ce privește siguranța în online.
Un astfel de utilizator poate sa folosească și XP, șansele sa ia un virus sunt sub 0.001 %.

| lovermantk a răspuns:

Salut!
Deschideți Start, tastați regedit.exe și selectați rezultatul editorului de registry. Accesați HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Google\Chrome. Dacă nu există, faceți clic dreapta și selectați Nou > Cheie. Numiți-o Google iar in aceasta mai deschideti o cheie pe care o numiti Chrome. Dupa care, faceți clic dreapta pe Chrome și selectați Nou > Valoare Dword (32 de biți). Numiți-o SuppressUnsupportedOSWarning. Faceți dublu clic pe nume și setați valoarea acestuia la 1. Reporniți computerul.