| nyko06 a întrebat:

care stie cum se foloseste un laptop cu sau fara baterie si cum se intretine aceasta cu bateria 50 % incarcata sau 100% si depozitata intr-un loc sigur?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In manualul tehnic al laptop-ului meu(Acer Aspire) am citit ca este indicat sa scoti bateria(dupa ce este incarcata complet) si sa folosesti priza, atunci cand o ai la indemana. In acest fel se mareste mult durata de viata a bateriei. Numai bine!

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta e adevarat daca ai un jaf de acum 10 ani de zile care nu stiu cum poti sa l numesti laptop.
Toate laptopurile ma refer la cele de prin 2008 incoace pot fi tinute in priza fara probleme (plugged in, not charging). atat timp cat nu se incalzeste bateria de la laptop nu ai nici un motiv sa o scoti. Ea isi pierde din proprietati daca sta langa o sursa de caldura sau e calda.
Daca ai radiator intr-o parte si nu sub laptop bateria nu are nici pe draq!

| Ioandelasal a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Laptop-ul meu este fabricat in ianuarie 2010 si asa scrie in manual.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru Ioandelasal):

1.daca esti genu de persoana care citeste manuale cum se foloseste un tv, telefon, laptop, inseamna ca ai peste 50 de ani sigur.
2. pentru niko daca laptopul e nou e recomandat sa l ti cu bateria in el ca te protejeaza de fluctuatii de tensiune( ca sa nu se arda) si in al doilea rand tehnica a evoluat si bateria este deconectata daca este incarcata la maxim. cam o data la o saptamana cand scade sub 95% se mai reincarca, in schimb sta deconectata. daca vrei sa o pastrezi cat mai bine e recomandat ca odata la 2-3 luni sa o descarci 50%. Nu este recomandat ca sa o descarci de tot, asa isi pierde cel mai repede din proprietati.

| Ioandelasal a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Bravo fetito, tu stii mai bine decat producatorul.

| nyko06 explică:

Laptopul e nou dar am auzit mai multe variante

| nyko06 explică:

Am auzit si varianta aceasta ca poate sa stea in priza cu bateria in el tot timpu ca nu are nimic ca el decupleaza automat atunci cand bateria este incarcata aceasta se mentine la 98, 99 %

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru nyko06):

Asa si daca ai auzit ce mai intrebi! TI-am confirmat esti multumita sau nu?

| floripufi a răspuns:

Uite depinde de laptop.Eu am laptop da e bine sa-l ti mereu la incarcat ca atunci cand ti-l scoti e incarcat si iti ajunge 2 3 zile poate chiar mai mult.