| adyyyyyyyy a întrebat:

cat ma costa si pe mine sa decodez un iphone 4S. Sau sa imi fac cartela ca nu mi-o citeste

6 răspunsuri:
| PopAdrian a răspuns:

Salutare!
O decodare este intre 300 - 600 de lei din cate am auzit la alti colegi. Pentru cartela de obicei se folosete gevey sim. Cauta pe internet pentru mai multe informatii. Succes!

| Horia1313 a răspuns:

Cam 340 de lei

| Cosmin_Banu_1997 a răspuns:

De ce detii un iphone? ಠ_ಠ

| valentino52 a răspuns (pentru Cosmin_Banu_1997):

Observ ca la majoritatea intrebarilor cu iphone intrii si comentezi cate ceva inutil. Eu nu intru la intrebarile cu Nexus 4 sau mai stiu eu ce sa comentez ca iphone e cel mai bun. Daca poti sa raspunzi la intrebarea pusa atunci raspunde, daca nu abtine-te. Daca intreba ce e mai bun iphone sau altceva atunci puteai linistit sa iti spui parerea.
O decodare oficiala depinde de operator, daca telefonul mai este in contract etc si poate fi 100 lei, 300 lei, 500 lei poate chiar si 800 lei. Una neoficiala cu gevey sim costa 80 lei, practic costul gevey sim-ului. Cel mai bine te duci la un service sa iti verifice ce sistem de operare e si ce baseband ai daca exista gevey sim pentru modelul tau.

| Cosmin_Banu_1997 a răspuns (pentru valentino52):

O...ei bine imi pare rau dar ma simt asa de prost cand vad atatia fraieri care dau o groaza de bani pentru un telefon bun dar FOARTE overpriced si FOARTE overrated. (gandeste-te si tu Iphone4 sau 5 ~2800-3000 lei, un calculator de gaming ~3000de lei. ARGUMENTUL TAU ESTE ACUM DISTRUS tongue

| valentino52 a răspuns (pentru Cosmin_Banu_1997):

Un iphone 4 e vreo 1800 lei nou si 900 lei second hand... nu zic ca nu e overpriced dar nu poti compara un telefon cu un pc de gaming pentru mine fac lucruri complet diferite. Nu iti iei smartphone sa te joci pe el ceva complex cand stai acasa, poate asa de plictiseala cand esti plecat undeva. Sunt unii care poate dau 3000 de lei pe un ceas de mana de firma care practic nu iti arata decat ora. Oricum e exagerata comparatia mea produsele Apple nu sunt produse de lux nicidecum, sunt premium totusi dar cel putin in SUA iphone este practic telefonul poporului si incet incet si pe la noi incep sa vad cred ca 70% dintre cunoscutii mei au fie iphone fie S2 sau S3. Sunt si telefoane mai bune dar astea se poarta acum si totusi sunt telefoane bune nu prea poti sa te plangi de un iphone daca te rezumi la browsing, facebook, foursquare, templerun si angrybirds.