| AdyTM a întrebat:

Cat timp poate sta un comp pornit in continuu? Are ceva daca il las 2 zile? Nu se strica?

Răspuns Câştigător
| aclean a răspuns:

Nu, nu ar trebui sa se strice atat timp cat temperatura este una normala. Asigura-te ca este bine ventilat: nu il lasa in spatii inghesuite, pune-l intr-un spatiu cat mai racoros si ai grija la praf, curata-l putin inainte sa-l lasi aprins 2 zile. ATENTIE: Inainte de a efectua orice fel de operatie de mentenanta, cum ar fi curatarea prafului, asigura-te ca unitatea nu mai este alimentata. Scoate computer-ul din priza si opreste si sursa din comutatorul din spatele pc-ului tau. (Comutatorul este in pozitia oprit atunci cand partea cu "o" este apasata). Succces!

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Da desigur ca poate sta deschis mai mult timp doar ca problema este daca se raceste bine (sa nu fie prafuit). iti recomand sa verifici temperaturile cu http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html ca sa vezi daca se supraincalzeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se strica, dar trebuie supravegheat.

| RadikalGamer a răspuns:

Nu ar avea de ce. Eu am un calculator cu camere de filmat. Sta deschis cam de 3 ani de zile, afara sa fie oprit. Poate doar cand e pana de curent. Dar mai trebuie sa-l verifici din cand in cand, poate cu TeamViewer. Vezi sa nu aiba praf si sa nu sa se incalzeasca. Poti sa-i lasi capacul deschis pentru asta.
Funda big grin?

| thebeggar a răspuns:

Daca e conectat la internet, si esti politician de "profesie" atunci nu-l lasa deschis 2 zile, sigur se strica (teoretic din motive S.R.I, adica Stricaciune Rapida Indefinita)

| andrew2008 a răspuns:

Nu are nimic daca il tii deschis doua zile! Am avut un server vreo 2 ani de zile nu am umblat la el si a fost deschis fara sa il opresc o secunda! Doua zile nu se strica nimic la el!