| adiTzaa19 a întrebat:

acum doua zile, am folosit laptop-ul timp de 5 ore continuu... si ecranul ardea! nu s-a intamplat nimic... problema e k nu i-am dat pauza, si imi e frica sa nu mi se arda ecranul ca la celalalt laptop pe care l-am avut. ma rog, la ala i s-a intamplat faptul ca varumiu cel mic trantit jos de pe birou, si astazi am de facut un proiect, si l-am pornit laptop-ul de la ora 2, si pana acum, si trebuie sa imi termin proiectul pe la vreo 6-7, si l-am bagat la curent adica la incarcat! deci se poate intampla cv cu ecranul? sau nu numai.

1 răspuns:
| Artemisia a răspuns:

Laptopurile sunt foarte sensibile.Stiu asta din propria experienta.
Am un laptop care din miscari bruste a inceput sa faca dungi gri pe ecran.Nici nu ii mai inchid clapeta deloc. Daca il las asa cu ea deschisa, nu mai face dungi.
Desigur, daca laptopul tau a fost trantic si nu are nimic inseamna ca a scapat nevatamat, insa pe viitor iti recomand sa ai grija ce faci.
Apoi, ar fi bine daca ai avea un suport de ventilatie.Cand lucrezi multe pe laptop acesta se incalzeste si dupa putin timp poate sa se strice. Poti sa cumperi un suport (nu e scump si il gasesti in magazine cu electronice). Suportul va ajuta la ventilatia laptopul.
Bafta.