| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Ce aplicatii gratis pentru desen digital stiti? Ceva gen procreate.

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Buna! Ti-as recomanda GIMP pentru inceput, ca Inkscape este greu si iti poate da batai de cap laughing. Daca vrei o aplicatie ca lumea de desenat, incearca sa cumperi una, pentru ca fiecare aplicatie am observat ca are cateva elemente insirate din cele profesioniste, bineinteles ca fiecare unealta difera, nici macar nu se regasesc toate elementele imprumutate (intr-o oarecare masura) in cele gratis. Poti sa iti downloadezi pachete de pe internet de la fiecare aplicatie in parte, ca sa iti extinzi paleta, altfel nu prea ai cum sa le mai imbunatatesti.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Krita

| NLS a răspuns:

Krita
SketchBook
GIMP
Artweaver Basic (are si versiune Plus, contracost)

Pentru Manga exista
MediBang Paint Pro

| Lukasssz a răspuns:

Inkscape

| Celcestietot a răspuns (pentru Lukasssz):

Ala-i greu laughing

| NLS a răspuns (pentru Celcestietot):

Inkscape nu-i greu deloc, dar e program pentru grafica vectoriala, la fel ca Adobe Illustrator, Affinity Designer, sau Corel Draw.

Cele mentionate de mine mai sus, sunt pentru grafica pixel-based, la fel ca Adobe Photoshop, Affinity Photo, sau Corel Painter/Corel PaintShop Pro/Corel Photo Paint.