| cititor1998 a întrebat:

Buna,cum imi fac si eu un blog? As vrea indicati precise si sa fie gratis.

Răspuns Câştigător
| Bolinski a răspuns:

Blogger si WordPress sunt cam singurele optiuni.

Despre Blogger:
- teme gratis destul de aratoase si suficient de multe
- interfata usoara
- add on-uri multiple
- foarte popular cu tineretul
- chiar daca cumperi domeniul, site-ul va fi mereu detinut de Google.
- din cate stiu, este usor sa folosesti AdSense pe el si sa castigi, garantat (parca) 2 euro pe luna din reclame, din partea Google. Mai multi bani cand ajungi faimos, evident.

Despre WordPress:
- ales de profesionisti
- interfata cam complicata si confuza
- putine teme gratis cu adevarat bune
- inca nu m-am prins cum sa-mi pun add on-uri pe blog (nici nu m-am interesat, ce-i drept, dar nu este nimic straight forward)
- daca cumperi domeniul, va fi al tau pentru 55 lei/an si alti 18 lei/luna pentru hosting.

Am folosit Blogger in tinerete, acum am renuntat definitiv. Am ales optiunea WordPress pentru viitor cand imi voi cumpara domeniul respectiv si prefer ideea de a nu fi detinut de Google.

5 răspunsuri:
| Brotacelul a răspuns:

Eu iti recomand www.ucoz.ro - este foarte usor de folosit si-ti ofera mult mai multe posibilitati comparativ cu alte platforme de profil.

| vioricavio a răspuns:

Gasesti aici un tutorial foarte bun pentru incepatori si mai multe detalii despre cum si unde i ti poti face un site gratuit sau un blog: http://descarcaprogramepc.blogspot.com/p/cum-faci-gratis-un-site.html

| onix33 a răspuns:

Intra pe wordpress.com, poti sa iti faci blog gratis

| EuOvidiuOvii a răspuns:

Salut gratis nu este nicăieri poți face dar casa le postezi trebuie sa plătești la unele merge postate dar apar reclame și sus apărea adresa de la programul care l-ai făcut și eu am vrut sa fac dar mam lăsat bafta

| ShadowSHD a răspuns:

Exista nenumarate site-uri pe care poti sa iti faci un blog. Insa, din cate am folosit, cel mai usor mi se pare : https://accounts.google.com/......rviceLogin

Doar fa-ti un cont google si mai departe nume la blog si cateva chestii stii si tu sa faci :)