| Eusebiu024 a întrebat:

Daca o sa cumpar o alta placa video o sa imi trebuiasca alte drivere?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Sigur ca da vei primi si CD cu driverele cand cumperi palca cea noua.
Daca o iei second hand si nu mai are CD, poti descarca gratuit de pe situl producatorului.
Bafta

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Orice placa video cumparata din magazin noua, vine insotita de drivere si alte lucruri necesare.

| alinaalin955 a răspuns:

S-ar putea sa fie acelasi driver, depinde ce placa ai si ce placa vrei sa cumperi.
Oricum este mai bine sa dezinstalezi driver-ul pe care il ai si sa instalezi din nou.
Daca vei cumpara o placa video cu chipset nVIDIA este foarte simplu, instalezi GeForce Experience si cauta el si instaleaza cel mai nou driver.
http://www.geforce.com/geforce-experience
Driver-ul de pe CD-ul sau DVD-ul cu care vine placa video va fi ceva mai vechi.
Daca cumperi o placa video AMD Radeon poti cauta pe Net driver-ul pentru ea.
Este bine sa ai cel mai nou driver.
Ce placa video ai si ce placa vrei sa cumperi?
Cand schimbi placa video trebuie sa ai grija la sursa, daca sursa este slaba iar placa video puternica sursa se va arde.
O placa video mai puternica va consuma mai mult.
Un procesor slab va limita o placa video buna.

| bbogdann a răspuns:

Da
Daca cumperi o placa video nou nouta, vei primi si cd cu driverele.
Daca o cumperi second-hand, cere-i celui de la care o cumperi si CD cu driverele, daca nu mai are cd-ul, va trebuie sa dascarci tu de pe net driverele.