| lucian8585 a întrebat:

Buna,

DAU FUNDA!

Va rog cine stie ce aplicatie
sau disp. GPS, etc auto, ETC ....care in functie de portiunea de drum pe care te aflii....sa te atentioneze vizual si sonor repetat pana la revenirea in limite definitele de toleranta in raport cu zona in care ma aflu?
Precizez ca WAZE nu e ok deoarece atentionarea e f scurta si nu este repetitivă si o poti trece usor cu vederea.
Precizez ca sunt o multime de aplicatii, dar la care tu trebuie sa pui limita de viteza de 50 km sau 90 km, deci nu se adapteaza la traseul parcurs!
Deci nu sunt utile...pt că o strada are 30 km, alta 50 alta 70 km...deci nu ma ajuta sa definesc eu viteza
. Multumesc

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai nevoie de o aplicatie care sa te invete asta, caci altfel de ce ai mai fi sofer?
Waze cat si navigatiile oem ale masinilor au minimul necesar, la restul soferul trebuie sa aiba cunoastere si sa fie si atent la semne!
ce faci daca pe o portiune de drum pe care tu o stiai in mod normal ca era cu 70 s-a pus limita la 40 temporara? pai nu trebuie sa te uiti la semne si indicatoare?
in ceea ce priveste limita aceea sonora in functie de viteza maxima setata, in care iti poti pune tu o limita, am asa ceva pe navigatia masinii, dar ce crezi, tin cont in toate cazurile de ea?

| mihai69 a răspuns:

Mașinile noi au sisteme de recunoaștere automată a semnelor de circulație și le afișează pe parbriz/ ecran.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dar tu esti chiorete, nu vezi indicatoarele, nu stii legislatia?
Waze mi se pare cel putin insistent cu limitele lui de viteza. Daca ai nevoie de mai mult, tu nu cred ca esti apt pentru condus.

| sweetys a răspuns:

Inveti semnele de circulatie, si limitarile pe drumurile pe care le parcurgi: autostrada, DN, judetean, local, rezidential.