| babydolldeea a întrebat:

deci am o problema cam complicata: eu am 2 calculatoare unul este al meu si este delux dar nu stiu ce placa de baza are al2lea este al lui tata si are placa de baza asus (cred), am o problema la calculatorul tatei el are ca program audio sound max, eu la calculatorul meu am ca program audio realtek hd soud effect manager(asa scrie in control panel tongue nu stiu exact ce versiune este si restul), asa la calculatorul tatei vreau sa am un fel de sistem 5.1 si merge am in jack-ul albastru 2 boxe in cel verde castile iar in cel roz iar 2 boxe ei problema este ca ele merg toate cand pun o mel sa cante la pc ca de exemplu cand ascult o melodie in bs player sau in winamp dar pe net nu merge decat jack-ul verde adica daca vreau sa ma uit la youtube sau un film online nu merge sa aud decat cu ce este bagat in jack-ul verde, darrrrrrr daca ma uit la tv online se aude in toate, dar la calculatorul meu merge sa ascult in cele 2 seturi de boxe si casti, deci nu stiu care ar fi problema intrebarile mele sunt:
1. cum pot sa fac sa mearga sa ascult pe internet in cele 2 seturi de boxe si casti in acelasi timp asa cum ascult si la calculator in winamp sau bs player?
2. daca nu merge sa fac sa mearga cele 2 seturi de boxe si castile atuncea as vrea sa instalez realtek si pe calculatorul tatei dar nu merge am incercat deja sa instalez realtek dar nu merge pe calculatorul tatei, stie cineva ce program audio ar merge la pc-ul lui?
multumiri anticipate si dau funda+vot la raspunsul care imi rezolva problema si la restul vot

2 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Sincer nu pot sa iti spun ca am testat si sunt 100% sigur insa ai incercat si cu un alt browser gen Google Chrome?
La faza cu instalarea de realtek nu merge deoarece calc tatalui tau are alta placa de sunet deci are alt driver care nu e identic cu al tau.
In Control Pannel la sunet - audio sound max sigur ai setat sa fie pe sistem audio 5.1?
Daca mai ai si alte intrebari sau te intereseaza tutoriale despre pc
iti stam la dispozitie pe http://www.tutorialepc.ro

| baiatuucupizzza a răspuns:

Poate nu ai ce iti trebuie adica instalarea corecta sau nu ai exact aceeasi serie dai clcik dreapta pe my computer si dai manage dai acolo si dupa aia device manager si trebuie sa iti arata acolo ceva galben cu semnu eclamarii
si dai acolo dublu click