| Modoranu a întrebat:

Decio am un pc (nu chiar vechi...) care are placa de baza:
P5VD2VM_SE
http://www.asus.com/......5VD2VM_SE/
Am 1 Gb memoria ram si m-am gandit sa imi mai pun inca op placuta de 1Gb, deoarece placa are 2 sloturi dintre care 1 este ocupat.
Placuta pe care o am acum, in cpu-z imi arata ca e pe channels single si 333, 4 MHz.
Ce placuta sa imi cumpar? Am vazut pe eMAG placuta de ddr2 1Gb cu frecventa de 800 MHz., problema este ca eu nu stiu daca imi merge deoarece la placa de baza zice la specificatii
"2 x 240-pin DIMM sockets support max. 4GB, DDR2 667/533/400 MHz, non-ECC, un-buffered memory

Note:
Due to the chipset's limitation, the system allocates a certain amount of memory for devices; hence, the actual memory size is less than the total size of physical memory installed."
si daca prima nu suporta 800MHz?
(Nu ma prea pricep ). help me.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu suporta 800 Mhz. E bine sa vinzi placa veche si sa-ti iei una mai puternica de 4 Gb la 667 Mhz. Sunt cam scumpe ca nu se mai fabrica dar uite aici niste preturi: http://www.compari.ro/memorii-c3577/667-mhz/

| Modoranu explică:

Dar daca imi cumpar aceasta placa
http://www.emag.ro/......E4PTMBBBM/
si o pun in slotul liber, adica sa am 3 Gb Ram, imi va face vreo problema?

| Salontanul a răspuns (pentru Modoranu):

S-ar putea sa nu mearga din cauza frecventelor deosebite.

| Modoranu explică:

Si ce probleme ar putea sa imi faca? Adica ce erori ar putea aparea.
Mai am cateva intrebari:
Daca imi iau placa aia de 2 si vad ca da erori sa o scot pe aia de 1 si sa o las sa doar pe aia de 2GB. Va fi vreo diferenta de la 3 GB la 2 GB?
Dar daca imi iau 2 placute de 2, sa am 4Gb, va fi vreo diferenta decat sa am 2? daca da in ce consta aceasta, merge mai bine pc, mai repede? etc
p.s pc-ul meu are procesor Intel dual core 1.6, placa video de 512 si HDD de 80Gb