| hatze a întrebat:

Bună dimineața TPU, cine se pricepe la aparate foto? am primit de la cineva un Kodak EasyShare C142 și nu știu ce fel de baterii îmi trebuie, am cumpărat de la magazin baterii Toshiba normale și nu mă țin nici o oră, ce baterii îmi recomandați? dau fundă urgent

Răspuns Câştigător
| idealman a răspuns:

Nu spui ce tip de batetie folosesti. Daca cumva sunt de tip AA iti recomand acumulatori minim 2000 ma/h.Sau mai poti incerca cu alkaline dar rezultatul este mai slab.

8 răspunsuri:
| hatze explică (pentru idealman):

Pe aparat scrie că suportă AA\lithium, AA\Ni-MH, AA\ Alkaline și cam căt m-ar costa un încărcător pentru bateriile astea?

| idealman a răspuns (pentru hatze):

AA lithium inseamna acumulatori aprox 10-15 lei /buc.
Incarcator 20-30 lei.
La acumulatori sa fi atent la data sa fie cat mai indepartata si atentie la socuri adica sa nu i scapi pe jos.
NI-MH ai vazut randamentul.
Alkaline putin mai bune

| hatze explică (pentru idealman):

și ce îmi recomanzi din toate? eu vreau să mă țină bateriile

| idealman a răspuns (pentru hatze):

Pai ti-am zis, acumulatorii sunt cei mai buni si economici deoarece sunt reancarcabili.Eu folosesc AA Sony 2000ma/h si tin cam 200 poze si 1 ora film. Daca vrei poti cumpara de capacitate mai mare.

| JulyStorm a răspuns:

Foloseste baterii alkaline, nu cele simple, ca nu-s bune de nimic. Eu daca pun din alea la camera mea, nici nu se deschide. Cu alkaline fac aproape 500 poze.

| hatze explică (pentru JulyStorm):

Nici la mine nu se aprinde.trebuie sa iau incarcabile multumesc :*

| hatze explică (pentru idealman):

Mulțumesc mult. o zi bună

| JulyStorm a răspuns (pentru hatze):

Am si eu reincarcabile, dar n-am rabdare sa le las de fiecare data 16 ore la incarcat. Prefer sa iau alkaline, eventual mai iau si o pereche de rezerva... si am autonomie totala.