| Alecsx25 a întrebat:

Buna dimineata TPU, am o intrebare pentru voi. Daca eu am la calculator 2 GB Ram DDR2 si vreau sa-mi achizitionez 4 GB Ram DDR3, merge pusa memoria la calculatorul meu? Sau nu este compatibila?

Răspuns Câştigător
| bradutuI99 a răspuns:

Nu iti va merge dar in in loc sa pui 4 gb ddr3 mai bine iti mai pui inca 2 gb ddr2 la ce ai acum, si ai 4gb
Dar intai verifica daca mai ai sloturi libere.

| Alecsx25 explică (pentru bradutuI99):

Bun deci am inteles. Eu asta am vrut sa fac initial, sa-mi mai iau 2gb ram DDR2, dar m-am gandit ca ar fi mai bine sa iau 4GB Ram DDR3, multumesc pentru ajutor.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Alecsx25):

Degeaba iti mai pui rami ddr2, i-ati un calculator nou

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca RAM-ul vechi este DDR2 nu-ti va merge DDR3. Este diferenta si de frecventa (cu frecventa nu este o problema mare ca se intrepatrund) dar mai ales de tensiunea de alimentare. DDR3 functioneaza la voltaje intre 1.3V si 1.6V pe cand DDR2 ruleaza normal la 1.8V. Deci risti sa si strici memoria.

| MLyon a răspuns:

Daca nu spui ce placa de baza ai nu avem de unde sa ghicim noi ce iti merge tie

| Alecsx25 explică (pentru MLyon):

Cum vad ce placa de baza am?

| Tofan_Marius_1999 a răspuns:

Depinde de placa de baza, nu ai pe cineva pe aproape pe acolo sa te ajute?