| Florian80 a întrebat:

Buna.
Este windows 11 mai bun decat predecesorul sau-windows 10 pro?
Voi ce parere aveti?
Mie personal mi se pare alambicat si cu nimic superior.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Este aproximativ la fel ca Windows 10 acum, doar ca:
E mai greu sa deschizi automat (standard) poze PNG sau bmp cu programul dorit. Aproape imposibil.
Eu foloseam IrfanView, pe 11 trebuie sa deschid fiecare poza în parte cu "Open with", nu funcționează cu dublu click, gratie nesimțiților de la Microsoft, care îți impun programele lor de rahat, terminate doar pe jumătate.

Consuma mai multe resurse decât 10

Are încă mici glitch uri de interfata prin Taskbar.

Exista imprimante și alte periferice mai vechi care nu au încă suport pentru 11.
Probabil nici nu vor mai primi, sa te oblige sa cumperi altele.

Toate opțiunile din Settings critice, pe care utilizatorii avansați le dezactivau la w10, sunt acum ceva mai ascunse.

Noroc ca au apărut niște programele care te scapă automat de chestiile inutile.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

14 octombrie 2025 este sfarsitul Windows 10 pentru utilizatorii obisnuiti.

| Wr3nch a răspuns:

Asa sa zis si de Windows 10 ca e mai complicat ca 7, si de 7 ca e mai complicat ca XP. Nu poti inova daca ramai in loc, si nu schimba niciodata nimic atat de mult ca ai nevoie de tutoriale ca sa faci chestiile de baza.

| B0gdanG a răspuns:

Windows 11 este destul de reusit (nu este ca Windows 8 sau Vista). Si windows 10 este ok. Daca vrei sa fii la curent recomand sa folosesti Windows 11.