| gd001 a întrebat:

Exista copiator/scanner/imprimanta care sa functioneze pe baza de monede/fise care sa poata fi amplasat intr-un loc unde pot avea acces mai multe persoane?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista asa simplu. Trebuie facut un modul special cu fise sau vorbit cu o firma de produce aparate de cafea, cu un electronist de la ei luat legatura, sa iti faca un modul prin care sa fie conectat in paralel o imprimanta si etc, cu functie, cu cod de programare, cand introduci moneda/fisa, sa fie recunoscuta cu un scanner digital, si tot asa, este putin mai complicat ce vrei tu, si nu usor realizabil.

| gd001 explică (pentru anonim_4396):

Banuiesc ca daca exista aparate de cafea, tonomate si asa mai departe nu e chiar asa de greu de realizat si treaba asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru gd001):

Este mai greu, ti-am explicat, trebuie vorbit cu un electronist care stie foarte bine cu ce se face asa ceva, si legat in paralel cu imprimanta, iar cand introduce acel cineva fisa/moneda/bacnota, sa fie un cititor digital, il scaneaza e ok, porneste imprimanta pentru un numar de x copii, trebuie si un program facut pentru asa ceva, care sa citeasca doar fix ce trebuie, a introdus suma x, pai doar anumite optiuni sa faca, nu toate. Este mai greu repet de realizat, dar nu imposibil, doar sa gasesti un electronist si un programator bunwinking!

| gd001 explică (pentru anonim_4396):

Am inteles. Multumesc frumos de detalii!

| Tudor123123 a răspuns:

Nu prea cred ca exista asa ceva, poti cumpara unul normal si sa il tii in magazin, chiar si la primarie este una / unul care daca vrei sa iti faci copii la buletin sau la ceva acolo, sta si face ea/el. Daca ar fi, macar la primarie cred ca l-ar folosi.

| gd001 explică (pentru Tudor123123):

Am incercat sa gasesc ceva pe google, dar cred ca nici nu stiu sa caut ceea ce vreau eu. Mersii.