| Aaanon a întrebat:

Imi poate da cineva o parere despre acest laptop? https://altex.ro/......20-endless
Va rog frumos, fără comentarii care nu își au rostul...nu sunt specialistă în acest domeniu și de asta va cer un sfat. Mentionez ca as vrea sa il folosesc pentru cursuri, proiecte, citit, filmulete, la facultatea de medicină. Credeti va este potrivit?

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ecranul si RAM-ul sunt ok, la fel placa de retea (10/100/1000).
La fel, e o bila alba ca are SSD, dar ma intreb unde-ti vei depozita datele... (nu are HDD).
Ia in calcul un HDD extern prin USB de 1000GB daca tot te incapatanezi sa iei asa ceva. (costa cam 300-350 lei si il poti cumpara pe parcurs.
Nu uita insa sa iti faci 2 partitii pe acel SSD, pentru Windows si programe iti ajung 130GB, cealalta partitie o poti dedica pentru pastrarea documentelor, proiectelor, niste kituri de programe, si eventual fisiere video, filme, poze, muzica... pana iti vei lua HDD)

In general e putin scump pentru ce componente are.
Procesor economic de 1. 8GHz, fara HDD si cu placa aceea video.
Cum ti-am mai spus, ar trebui sa astepti sa incepi facultatea si sa intrebi profesorii daca o sa folositi incepand cu anul 2-3 anumite programe mai deosebite, iar daca da, ai nevoie de o placa video dedicata nVidia, nu ai ce face cu cea integrata (Intel HD620).
Daca nu veti folosi programe de simulare sau CAD pentru domeniul medicinal, atunci e ok placa video actuala.

| denisTiky a răspuns:

Da, este foarte bun pentru ce ai tu nevoie. Chiar as recomanda unul mai ieftin pentru ca acesta este destul de scump cred(nu stiu cat costa ca nu merge link-ul pe care l-ai dat) si sa fie toto cu 8gb ram si sa aiba un core i5 ca procesor si fara placa video dedicata ca nu e nevoie pentru ce ai tu de facut pe el. Bafta!

P.S: daca te-am bagat putin in ceata cand am spus ca acesta e prea scump poti sa il lasi asa. Daca ai suficienti bani nu-i problema. Dar era doar un sfat ca sa nu arunci banii pe ceva ce oricum nu o sa folosesti la toata puterea lui.

| Aaanon explică (pentru denisTiky):

Iti multumesc mult pentru sfat! Crezi ca un i5 este Ok, deci?

| denisTiky a răspuns (pentru Aaanon):

Da, suficient pentru ce va fi folosit. Ma bucur ca ti-am fost de ajutor

| RAY a răspuns (pentru Aaanon):

Asta cu i5 e o pacaleala, pentru ca se termina in U desi nu va fi ca un cpu care se termina in Q, acel laptop e scump, macar cumpara cu placa video dedicata

| Gabriel_Ianis_2000 a răspuns:

Este foarte bun pentru ce doresti tu sa il folosesti dar este destul de bun si pentru jocuri.Vei avea o calitate buna

| Vladut123456 a răspuns:

Da,este unul foarte bun pentru ce il folosesti tu, si ai si un avantaj mare ai SSD la el(Solid State Driver) ce este mult mai rapid decat un Hard Disk, dar ai decat SSD si ai doar 256gb spatiu stocare, nu stiu daca iti vor ajunge, dar eu zic ca ti-ar ajunge daca nu vrei sa te joci si ceva jocuri, daca vrei doar programele basic(browser etc) iti vor ajunge.